Oslo

Oslo látnivalók

Bárkit megkérdeztem, csak nagyvonalúan legyintett, miszerint Oslóra elég fél nap, így én se terveztem többet.

2014. június 20.

A repülőtérről kétféle vonattal lehet bejutni a városközpontba: a turisták túlnyomó része által használt, 10 percenként induló expressz vonattal, vagy a harmadannyiba kerülő, de csak marginálisan lassúbb, fél óránként induló normál járattal. Nekem pont megfelelt ez utóbbi. A vonat 2 perc késéssel indult és nem működött rajta a wifi. Így rögtön megdőltek a norvég vasutakhoz kapcsolódó felmagasztaló legendák. Menetrendek és árak a repülőtér weblapján ITT.

A központi pályaudvarról egy busszal kellett továbbutazni a vendéglátómhoz, a helyi jegy 50 korona (1.850 forint) volt, az első sokkon így hamar túlestem. Sajnos utólag derült ki, hogy ha nem a sofőrtől vettem volna jegyet, hanem előre az állomáson, akkor megúszhattam volna 30 koronával.  Mostantól okosabb leszek.

A csodálatos operaház és Oslo más látnivalói

Bevonatoztam a központi pályaudvarra, beraktam a csomagom a megőrzőbe (50 korona), és indulhatott a városnézés. Először a város legújabb büszkeségéhez, a közeli Operaházhoz sétáltam el, valami hihetetlenül szép épület, amely tökéletesen illeszkedik a tájba – szinte olyan, mint egy partra sodródott jégtábla. Sajnos még nem volt nyitva, így nem tudtam bemenni, kint meg elég morcos volt az idő, de még így is imádtam.

Oslo látnivalók

Aztán be a belvárosba, ahol bekukkantottam a városházára (ingyenes), majd lesétáltam a tengerpartra, hogy kívülről megnézzem a Nobel békedíj múzeumát.

Oslo látnivalók

Rövid kis látogatást tettem a Nemzeti Múzeumban (50 korona), elsősorban Edvard Munch Sikoly festménye miatt, melyet már annyiszor láttam képeket, de így „élőben” mégis sokáig rabul ejtett.

Lenyűgöző síugrópálya és köztéri szoborpark

Később kimetróztam az égig érő síugrópályára, Holmenkollenbe. Sokat kellett volna sorban állni, hogy felmászhassak a tetejére, úgyhogy inkább megelégedtem pár fotóval és visszametróztam a belvárosba (napijegy a metróra és buszokra: 90 korona).

Oslo látnivalók

Még a Vigeland park fért bele a napba, amely a világ legnagyobb olyan köztéri szoborgyűjteménye, ahol egyetlen alkotó művei vannak kiállítva. A művész, Gustav Vigeland, nemcsak a mintegy 200 szobor alkotója, de 1939 és 1949 között magának a parknak a megtervezéséért és kialakításáért is felelős volt.

Oslo látnivalók

Ha lett volna még pár órám, szívesen megnéztem volna a Viking hajómúzeumot és Amudsen hajóját, a Fram jégtörőt, de ez sajnos nem fért bele. Roland Huntford „Scott és Amudsen” könyvét mindenesetre mindenkinek ajánlom. Hihetetlenül izgalmasan írja le a déli sark meghódításáért vívott párharcot, valamint a két felfedező teljesen eltérő személyiségét, vezetési stílusát, világszemléletét.

Mindenesetre, ha engem kérdeznek, nem fél napot tanácsolok Oslóra, hanem egy egészet, annyit azért jól ki lehet tölteni érdekes programokkal. Evéssel és vásárolgatással nem kellett időt tölteni, az árak meglehetősen riasztóak voltak. Csak egy szelet pizzát engedélyeztem magamnak a reptéren, 48 koronáért (1.780 forint) életem legdrágábbját.

Szállás

Egy kedves barátnőm intézett nekem szállást oslói ismerősénél, egy végtelenül érdekes, kedves textiltervező hölgynél, aki a zeneszerző Grieg távoli rokona. Házigazdám, Ellen, egy elragadó helyen lakik. Hatalmas gyárépületek állnak egy patakparton, melyekben a lakásokat az itt letelepedni kívánó művészek jelképes egy koronáért vásárolhatták meg az államtól, cserébe vállalniuk kellett a felújítást. Szerencsére Ellenék ezt viszonylag olcsón megúszták. A férj ugyanis igazi ezermester, aki a legtöbb mestermunkát maga végezte. A lakás tele van egy élet felhalmozott kincseivel. Nagymamák bútoraival, művész barátoktól kapott festményekkel, szobrokkal, utazások során beszerzett rengeteg emléktárggyal, saját alkotásokkal és rengeteg könyvvel.

Már az eklektikus tárgyak bájosan színes gyűjteménye is otthonosságot sugárzott, ehhez jött még a sütőből kiáradó finom sülthús-illat. Nem csoda, hogy azonnal jól éreztem magam. Ellen nagyszerű háromfogásos vacsorával várt.

Hasznos linkek

Itt tudsz szállást foglalni a booking-on Osloba.

Ha szállodák helyett inkább magánszálláson, airbnb-ben laknál, a “Mi az az airbnb” bejegyzésem végén találsz egy kedvezményes meghívót a rendszerbe. De előtte olvasd át a tanácsaimat, hogyan tehető minél biztonságosabbá a foglalás.

Itt olvasható a teljes útiterv és praktikus tanácsok egy norvég utazáshoz.

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes „közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)