Ady és a szecesszió – Nagyvárad látnivalói

Zsinagógák, püspöki palota, színházak, szebbnél szebb szecessziós épületek, sőt, egy vadonatúj aquapark – Nagyvárad látnivalói rendkívül sokszínűek, ráadásul folyamatosan épül-szépül a város. Autóval mindössze 3.5 óra Budapesttől, úgyhogy akár egy-két napra is érdemes átugrani, de szerintem egy hét alatt se un rá az ember. Én már háromszor is megfordultam a városban, de mindig annyi új érdekesség van, hogy még egyáltalán nem untam rá – sőt, alig várom a következő látogatást!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Szecessziós építészet

Nagyvárad arculatát elsősorban a csodaszép szecessziós épületek határozzák meg. Az egyik emblematikus épület a Fekete Sas szálló, melyet a magyar szecesszió egyik legismertebb építészpárosa, Komor Marcell és Jakab Dezső álmodott meg. Miután megcsodáltam kívülről, végigsétáltam az üvegtetős passzázson is, ahol Nagyvárad szimbólumává vált, fekete sast ábrázoló ólomüveg-ablakkal is találkozhatunk.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ugyancsak friss fejlesztés eredményeképp nyílt meg újra pár éve a Darvas-LaRoche ház, ahol maga az épület még a benne helyet kapott kiállításoknál is jóval érdekesebb.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nagyvárad: Ady városa

Egyik látogatásom során az Astoria Grand hotelben szálltam meg, a város egyik patinás szállodájában. Ez eredetileg, 1902-ben lakóháznak épült, és földszintjén üzemelt a legendás EMKE Kávéház, a fiatal újságírók és költők törzshelye. Itt ismerte meg Ady 1903 őszén Brüll Adélt, avagy Lédát, aki a következő kilenc évben, a szakítást jelentő Elbocsátó szép üzenet Nyugatban való megjelenéséig legfőbb múzsája volt. Ugyancsak az EMKE-ben alakult meg a Holnap Irodalmi Társaság, melynek célja egy Budapesten kívüli, újító szellemű csoport létrehozása volt. A lelkes tagok 1908-ban és 1909-ben két irodalmi antológiát is kiadtak.

Az 1930-as években alakították át az épületet szállodává, és egy kicsit elkülönült folyosón, egymás melletti szobákban alakították ki a híres vendégekre emlékezve Ady és Léda szobáit. Ady-é a303-as, a harmadik emeleten – mint ahogy ezt felejthetetlenné tette „A harmadik emeltre” című versében.

„Szobám: a harmadik emelet
S aki szeret,
Gondolja meg, mert hosszú az út”

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Az Ady szobában néhány Ady kötetet is elhelyezett a gondos személyzet, és odaülhettem az íróasztalhoz, ahol bizonnyal néhány vers is született.

nagyv2

Nem vagyok különösebben szelfi mániás, de volt még egy hely, ahol egyszerűen muszáj volt még egyet kattintani. A sétáló utcán ugyanis életnagyságú szoborcsoportot találunk az Ady által alapított Holnap irodalmi társaság meghatározó alakjairól (Ady Endre, Dutka Ákos, Juhász Gyula és Emőd Tamás). Az alkotást 2012-ben tervező Deák Árpád nagyváradi szobrászművész hagyott egy üres helyet a kávéházi asztalnál, mintha előre látta volna az instagram nemzedéket:-))

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vár

Néhány éve fantasztikusan felújították a vár épületét, melyet épp mostanában vesznek birtokba az ide költözött intézmények. A területen I. László magyar király egy monostort építtetett, de ez elpusztult a tatárjárás során. A mai vár első formája ezután született meg, de a következő évszázadokban meglehetősen viharos sorsa volt – hol a törökök rombolták le, hol egy tűzvész. A megtépázott erődítményt a 2009-2015 közt állították helyre. Több múzeum, kulturális intézmény, hotel, céhek utcája és kőtár kapott benne helyet.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nagyváradi római katolikus székesegyház és püspöki palota

Nagyváradi kalandozásaim során a legnagyobb élmény a Római Katolikus Bazilika és a hozzá tartozó Püspöki Palota felkeresése volt, bár soha nem gondoltam volna, hogy egy ilyen komoly helyen  egyszer kuncogva fogok végigsétálni. Az itt dolgozó idegenvezető (Lakatos Attila) olyan élvezetesen tud mesélni az épület minden zegzugáról, hogy egyszerűen ittuk a szavait. Biztos vagyok benne, hogy hatalmas sikere lenne stand-up komikusként is. A bazilika elődjeként épült 35 m2-es kisebb templom méreteit csak úgy érzékeltette: „40 katolikust lehetett élére állítani benne”.

Az 1752-1780 között épült római katolikus bazilika a legnagyobb barokk stílusban épült templom Romániában (no és Esztergom és Eger után a 3. legnagyobb a történelmi Magyarországon). A templom elődjét még Szent László alapította és a legenda szerint az uralkodó itt is van eltemetve. A karzaton levő múzeumban egy hatvan centiméter magas aranyozott ezüst mellszobor (herma) rejti Szent László ereklyéjét: koponyájának egy darabját. Nagy ünnepek alkalmával körmenetet tartanak a hermával, amely híven tükrözi Szent László arcvonásait.

Lakatos Attila azt is elárulta, hogy Szent László a „legszétszórtabb” király, ereklyéit ugyanis nem csak itt őrzik, de 16 városban.

De más érdekességeket is elárult. A gigantikus méretű bazilikát annak köszönhetjük, hogy az alapkövet letevő Forgách Pál püspök kedvenc római temploma, az Il Gesu másolatát kívánta felépíteni. „Vállmagasságig” arra is hasonlít a templom, amikor azonban elért addig az építkezés, a püspök meghalt. A következő „főnök”, Mária Terézia nem kívánta ezt a vonalat folytatni. Ő ugyanis két dolgot gyűlölt:  a barokkot és az olaszokat. Így végül egy klasszicista épület lett az eredmény.

Nagyvarad latnivalok, bazilika

A székesegyház mellett áll a hatalmas, 100 szobás Püspöki Palota. Per pillanat az egyházhoz tartozó kincsek alig egy százalékát tudják kiállítani a székesegyház emeletén, azonban ha a palotában megnyílik majd a múzeum, ott 20.000 m2-es terület áll majd rendelkezésre – elegendő terület a történelmi Magyarország legnagyobb egyházi gyűjteményes kiállítására. Erre úgy három év múlva kerül sor, úgyhogy akkor megint érdemes lesz Nagyváradra látogatni.

A palota kertjében állandó vendég egy cica. Ő eredetileg nem ide valósi, van a környéken rendes gazdája, így a valódi nevét nem is tudni – az itt dolgozók csak „palotamacska” munkanéven emlegetik. Nagyon barátságos jószág. Nekem ismerős volt a helyzet, ugyanis a szülői ház, ahol felnőttem, pont egy templomkerttel szemben volt és a mi cicánk is álladóan ott téblábolt. „Már megint megy imádkozni a Cili” – mondta apu, amikor nekiindult a macskánk, hogy átsétáljon a szemközti kertbe. Mindennapos programja volt.

Nagyvarad latnivalok, palota

Kanonok sor

Nagyvárad úgynevezett barokk negyedéhez a bazilikán és a püspöki palotán kívül egy csodás árkádsor is tartozik. Az úgynevezett Kanonok sor egy 253 méter hosszú folyosó, amely 56 pillérből áll és 10 épületet köt össze. Biztos nem fotózta le még senki:-)), úgyhogy én megtettem!

Nagyvarad latnivalok, Kanonok sor

Zsinagógák

Egykor Nagyvárad lakosságának egyharmada zsidó volt, sőt, ez itteni 30 ezer főt számláló hitközség a 19. század végi Magyarország legnépesebbje volt. A sok csodálatos palotát részben nekik köszönhetjük, hiszen ezeket a zsidó gyárosok, iparosok, kereskedők építtették. De nemcsak pompás épületeket hagytak ránk, de ők voltak a kulturális élet mecénásai is. Az aranykornak a II. világháború vetett véget, amikor gettóba zárták, majd Auschwitzba deportálták a nagyváradi zsidóságot, amelynek csak töredéke élte túl a haláltábort.

A városban 29 zsinagóga állt, melyből már csak egy maroknyi maradt fent. A legpompásabb a neológ zsinagóga, frissen renovált kupolájával. Itt javaslom, hogy sétáljatok fel a karzatra is, onnan lehet legszebben belátni a teret.

A Neológ Zsinagóga mellett a Hevra Sas Ortodox Zsinagóga felújítása is befejeződött.

Színházak

A Nagyváradi Állami Színház épületében testvériesen osztozik meg egymással a magyar nyelvű Szigligeti Színház és a román nyelvű Teatrul Regina Maria.  A bécsi Fellner és Helmer cég tervei alapján épült klasszicista épület 1900-ban Erkel Ferenc Hunyadi László című operájával nyitotta meg kapuit. Alapos korszerűsítése, kicsinosítása 2011-re fejeződött be.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Családias karácsonyi vásár

A 2015 óta, november 30 és december 31 közt megrendezett adventi piac kisebb, ezért jóval „kuckósabb” budapesti társainál. A családias érzés nemcsak a méretből adódik, hanem a város otthonos hangulatából is. Mindenhol találunk valakit, aki beszél magyarul: éttermekben, nevezetességeknél, utcán járókelők közt, ráadásul mindenki mosolygósan, segítőkészen fordult hozzánk. A gyönyörű szecessziós épületekkel körülvett főtéren az ajándékboltok mellett óriási fenyőfa idézi a karácsonyi hangulatot. A jégpályánál csak a kürtöskalács népszerűbb, ami jóval nagyobb, de olcsóbb volt a hazai társánál.

Nagyvarad latnivalok, Adventi vásár

Nagyvarad latnivalok, Adventi vásár

Termálvíz, Aquapark

A folyamatosan zajló felújítások mellett Nagyvárad másik nagy projektje, a mintegy 20 millió eurós beruházás eredményeként létrejött Nymphea Aquapark. Nagy előnye, hogy közel van a belvároshoz, így könnyen elérhető több szállodából is (mi speciel csak átsétáltunk a pár percre levő Hilton hotelünkből). Saját termálvizét több medencében is ki lehet élvezni és nagyon hangulatos a törökfürdő is. Gyerekeknek csúszdák, kismedencék lettek kialakítva, és van külső rész is, ahova ki lehet úszni a benti medencéből. Nyáron biztos többen vannak, de egy téli hétköznap nagyon nyugis.

Nagyvarad latnivalok, Aquapark

Nagyvarad latnivalok, Aquapark törökfürdő

Ajánlott étterem

Spoon – folyóparton álló modern, világos, tágas étterem, finom és szépen tálalt fogásokkal

Nagyvarad latnivalok, Spoon

Nagyvárad egyszerűen elbűvölő és megunhatatlan. 77 műemlék szecessziós épülete van, és a város vezetése láthatóan nagyon odatette magát, hogy ezeket megőrizzék, renoválják. Már tíz éve folyamatos a munka, eddig összesen mintegy 200 millió eurót fordítottak a város szépítésére. De nem elég csak a pénz. Egyrészt azt nem mutyira, hanem a megfelelő célra is kell fordítani, jó mestereket kell alkalmazni (itt nem jön fel mindenütt az utcakő), plusz össze kell fogni a fejlődésben érdekelt intézményekkel. A városvezetés egy társulást alapított három hotellel, a fürdővel, valamint egy bevásárlóközponttal a források megfelelő elosztására. Erősen motiválják a városlakókat is. A lakóközösségek kamatmentes kölcsönt kapnak az épületek felújítására, melyet öt év alatt kell törleszteniük. A munkálatok alatt elengedik számukra az ingatlanadót, de ha elkótyavetyélik a pénzt, és nem fizetik vissza, az adót ötszázszorosára növelik. Tiszta sor.

Ugyancsak világos az a célkitűzés is, hogy a belváros elsősorban a gyalogosoké és a tömegközlekedésé. Egyre több sétálóutcát alakítanak ki, az autókat igyekeznek kiszorítani.

Biztos vagyok benne, hogy néhány év múlva, amikor minden tervezett felújítást befejeznek, messze földre híre megy, milyen csodák várnak itt a látogatókra.

További írások az országról:

2013:

Erdély – öt nap, rengeteg látványosság

2017:

Marosvásárhely

Kastélyok Székelyföldön

Szász és magyar erődtemplomok

Hagyományos erdélyi mesterségek őrzői

Érdekességek Székelyföldről

Székelyföld legszebb középkori templomai

2018:

A varázslatos Duna-delta

Ady és a szecesszió – Nagyvárad látnivalói

2022:

Iasi (Jászvásár) és a bukovinai kolostorok

2023:

Nagykároly – ahol megismerte szerelmét Petőfi Sándor

Segesvártól Temesvárig – a Vaskapu és környéke

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes „közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)