Örökzöld utazós kérdéseitek …

Az utazós fórumokat böngészve meglepve látom, hogy újra és újra előfordulnak ugyanazok a kérdések, amelyek már elsőre is meglepőek, de századszorra mindenképp. No persze simán lehet, hogy kezdő utazóként én is ezeket kérdezném, úgyhogy eldöntöttem, bosszankodás és csodálkozás helyett inkább összegyűjtöm ezeket a sláger-kérdéseket és megválaszolom azokat – hátha így kicsit előrébb leszünk:-)

Fontos!!! A bejegyzést nem piszkálódásként írtam, hanem tanácsként. Teljesen normális, hogy aki először utazik vagy kevésbé tapasztalt, millió kérdése van.

A lentiekben olyan kérdéseket gyűjtöttem össze, melyek két fő jellemzője:

  1. Nagyon gyakoriak
  2. Egyáltalán nem relevánsak mások tapasztalatai, úgyhogy a válaszokkal semmivel nem lesz előrébb a kérdező

 

Akkor vágjunk bele, méghozzá témakörönként.

Repülés

Kérdés: Vettem egy repülőjegyet és 50 percem van átszállni X városban. Ez elég lesz?

Katika: Én múlt héten szálltam ott át, és nekem elég volt!

Lacika: Nekem a múltkor késett a gépem és nem értem el a csatlakozást, nem fogod Te se!

Travellina: Nem azon fog múlni, hogy a fórum utazói eddig hogy érték el az ő csatlakozásaikat, hanem több dolgon. Leginkább azon, hogy időben indul-e az első géped. Persze a repülőtér mérete is számít, erre valamelyest jók a korábbi tapasztalatok, de ugye attól is függ az átszállás ideje, melyik kapuhoz érkezel és melyiktől indulsz – ez már egyénenként más lehet. Tegyük fel, késik a géped, innentől kezdve két eset lehetséges. Ha a jegyet egyben vetted meg, azaz egy jegyszám alatt ugyanaz a légitársaság visz tovább (vagy kódmegosztás alapján annak egy partnere), és lekésed a csatlakozást, akkor kutya kötelessége a cégnek áttenni Téged ingyen egy másik, későbbi járatra. Ha saját magad kombináltad össze a két jegyet, akkor az első járat üzemeltetője nem fog segíteni abban, hogy jutsz el a célpontodra. Semmi köze hozzá, csak a saját járatára vállal felelősséget. Tanulság: ha két külön céggel utazol, mert teszem azt összefércelsz két fapadost (vagy akár ugyanannak a fapadosnak két járatát két külön jeggyel), akkor hagyjál magadnak több időt az átszállásra és ne centizd ki a dolgokat.

Kérdés: Egynapos repülőutakat keresek, mert nincs több szabim / meg akarom lepni a gyerekem, aki még nem repült.

Katika: Milánó

Lacika: Brüsszel

Travellina: Bár én világéletemben azon voltam és vagyok, hogy minél többeket utazásra inspiráljak, nagyon nem kedvelem az egynapos repülős utakat. Rettenetesen megterheli a környezetet. Tudom, hogy nagyon olcsó, és azt is, hogy egy napra is jó kiszakadni a hétköznapokból, de ez esetben a mérleg olyan arányban elbillen a csak magunkra gondolunk javára, hogy az számomra már vállalhatatlan. Én azt javasolnám, inkább menjetek el egy napra belföldön valahova vagy vonattal Bécsbe, és majd repüljetek később, amikor több napos út is belefér.

Kérdés: Baj, ha a poggyászom mérete 2 centivel eltér a szabványtól, azaz 55x40x20 helyett 55x40x22 cm?

Katika: Nekünk még soha nem rakták bele a keretbe, nem nézi senki.

Lacika: Tőlünk elvették és ki kellett fizetni a poggyászdíjat, ami sokkal magasabb a reptéren, ne kockáztassatok.

Travellina: Bár a szabály egyértelmű, annak betartatása millió dologtól függ. Eltérő lehet egyes repülőtereken, járatokon, függ attól, hány utas van, épp mennyire siet vagy mennyire elnéző a jegykezelő. Ha szereted a kockázatokat és nem kapsz majd agyvérzést, ha ki kell fizetni a drága poggyászdíjat a reptéren, próbáld meg. Ha biztonsági játékos vagy, inkább előre vásárold meg a feladott poggyászt (úgy olcsóbb, mint a helyszínen). Megjegyzem, a keret nem szórakozásból áll a pult előtt, nagyjából akkora a gépen a poggyásztartó mérete. Néha előfordul, hogy sikerül valakinek felcsempészni nagyobb bőröndöt, aztán ott szerencsétlenkedik hosszú percekig a személyzet, hova tegyék.

Kérdés: X légitársasággal utazom, mennyi folyadékot vihetek a kézipoggyászban?

Travellina: Ez nem a légitársaságtól függ, hanem a repülőtér szabályozza. Budapesten a hatályos szabályok szerint 10 x 100 ml folyadék vihető fel, egyetlen 1 literes tasakba csomagolva. Pluszban megengedett a bébiétel és a gyógyszer is, bizonyos feltételekkel. De minden pontosan le van írva a reptér honlapján.

Szállás

Kérdés: Lakott már valaki az X nevű hotelben?

Travellina: Sokkal több értékelést találsz a tripadvisoron és a bookingon, mint amennyi ezen a fórumon összejöhet. A kettő közül az utóbbi a megbízhatóbb, a bookingra ugyanis csak az tehet fel értékelést, aki valóban megszállt az adott helyen.

Kérdés: A booking-on foglaltam szállást, és azt írta, hogy július 18-ig ingyenesen lemondható, de 15-én levonta a kártyámról az összeget, most mi lesz?

Travellina: Ha a booking visszaigazolásban az áll, hogy 18-án éjfélig lemondható a szállás, az így is van. Előfordul időnként, hogy hamarabb zárolják az összeget a kártyán, de ha a zárolás és a lemondás határideje közt meggondolod magad és törlöd a foglalást, visszakapod a pénzt. Az, hogy ez egy nap alatt visszakerül a kártyádra vagy egy hónap is kell hozzá, az adott szállástól függ. Nagy hotelek, ahol mindennaposak az ilyen ügyek napi több tucat foglalás mellett, általában gyorsan, automatikusan intézkednek. Kisebb családi vállalkozások tovább elszöszmötölhetnek vele. Ha végképp elveszted a türelmed, írj a booking-nak, van magyar nyelvű ügyfélszolgálat, segítenek.

Városnézés

Kérdés: X városba utazok, szerintetek megéri a 3 napos X kártya?

Katika: Nekünk megérte, megnéztünk tíz múzeumot és azt használtuk tömegközlekedésre is!

Lacika: Szerintem felesleges megvenni, mindenhova lehet gyalogolni is.

Travellina: Ez alapvetően attól függ, Téged mi érdekel. Ha pont azok a múzeumok, nevezetességek, ahova ingyen vagy nagy kedvezménnyel be tudsz jutni a kártyával, akkor bizonyára megéri. Nem olyan ördöngös dolog ám kiszámolni! Az útikönyv és a barátok tanácsai alapján döntsd el, miket szeretnél megnézni. Ez azért is hasznos, mert fontosabb nevezetességekbe sokszor célszerű interneten előre jegyet venni. Amikor megvan a lista, a netről ki tudod nézni, hova mennyi a belépő. Add össze, mennyit költenél és a térképet böngészve az is megsaccolható, bejárhatóak-e  ezek gyalog, vagy muszáj igénybe venni a tömegközlekedést. Ha mindez megvan, add össze a becsült értéket a 2-3 napos kártya árával és már meg is van, hogy Neked az megéri-e. Jobb így gondolkodni, mint fordítva, azaz megvenni a kártyát és utána csak azért bemenni Téged nem is érdeklő múzeumba, mert úgyis benne van annak az árában.

Kérdés: Két napunk lesz Hongkongra, elég annyi?

Katika: Hongkong nagy és büdös, zsúfolt és uncsi, egy nap is elég.

Lacika: Hongkongban három hónapot is el lehet tölteni értelmesen…

Travellina: A legtöbb metropolisz 2-5 nap alatt megismerhető annyira, amennyire egy átlag turista igényli… Egy 30 milliós városban nyilván rengeteg látványosság van a buddhista szentélytől a szexmúzeumig, mindenkinek magának kell dönteni, milyen mélyre akar ásni, mennyi időt és pénzt tud rászánni.

Kérdés: Hogy a legegyszerűbb X városban bejutni a reptérről a városba? Hogy jutok el A városból B városba?

Travellina: A repülőterek weblapján legtöbbször részletes információ van arról, milyen lehetőségek vannak bejutni a városközpontba. Egyébként meg minden ilyen kérdésre ott a válasz a Rome2Rio weblapon!

Kérdés: Hova menjek nászútra októberben?

Katika: Pattaya!

Lacika: Bakonyi kis kunyhó….

Travellina: Mindenki maga tudja, mit kedvel, mit nem, a nászút, mint olyan nem univerzális fogalom. Ez egy olyan utazás lesz, amire jó esetben egész életetekben majd szívesen emlékeztek vissza, úgyhogy szabjátok magatokra, a saját ízlésetekre amennyire csak lehet.

Autóbérlés

Kérdés: Az ABC szigeten érdemes előre foglalni vagy ott is lehet a helyszínen?

Travellina: Ha főszezonban mész és olyan helyre, ahol bajos a tömegközlekedés, ne kockáztass. Bár az esetek nagy részében megoldható a helyszínen is az autóbérlés, én már futottam bele olyan helyzetbe, amikor nem volt szabad járgány (Réunion). Azóta mindig foglalok előre.

Kérdés: Kössünk-e előre biztosítást vagy majd ott a helyszínen?

Travellina: Amikor egy ügynöknél foglalsz autót (rentalcars, Auto Europe, stb.) és nem a cég közvetlen weblapján, általában olcsóbban tudsz biztosítást kötni, mint a helyszínen. Igen ám, de a helyszínen ezt nem mindig fogadják el, és válaszút elég állítanak: vagy megkötöd az ő biztosításukat, vagy komoly összeget zárolnak a kártyádon esetleges károkra. Ha van elég pénz a kártyádon és nem zavar az, hogy onnan vonják majd le a kár összegét és azt Neked kell majd behajtani az ügynöknél (pl. rentalcars), akkor ez a legköltséghatékonyabb megoldás (én így szoktam – zároltatok és van egy éves biztosításom egy külön cégnél, ha bármi adódna). De ha nem akarsz biztosítást is fizetni és még zároltatni is a helyszínen, akkor ne köss biztosítást az ügynök lapján, hanem majd amikor felveszed az autót. A gond az, hogy előre szinte soha nem tudni, az mennyi lesz…

Kérdés: Kell X országba nemzetközi jogosítvány?

Travellina: A legritkább esetben egyértelmű a válasz, mert ez nem országfüggő, hanem az autóbérlő cég politikájától függ, de sokszor az adott ügyintézőtől. Úgyhogy teljesen lényegtelen, mit mond a fórumon Katika és Lacika. Nem nagy összegről beszélünk az út teljes költségvetéséhez képest, úgyhogy én azt mondom, váltsd ki. Ha viszed a jogsit, azonnal megvan bármely ügyfélkapunál.

Egyebek

Kérdés: Szerintetek milyen idő van októberben Prágában? Lehet még fürödni a tengerben októberben Máltán?

Katika: Amikor mi voltunk, csodaszép napos idő volt, igazi vénasszonyok nyara.

Lacika: Nehogy akkor menjetek, nekünk végig esett, semmit nem tudtunk csinálni.

Travellina: Néhány hozzászóló kifoghat extrém jó és rossz időjárási viszonyokat, de érdemes nagy átlagokat alapul venni. Vannak erre jó kis honlapok, mint például a holiday-weather.com/averages/. Itt mindent meg lehet nézni egy adott városra vagy országra rákeresve: havi átlagos, minimum és maximum hőmérsékletet, csapadékos napok számát, tenger hőmérsékletét. A grafikonokra rátekintve azonnal látszik, mely hónapok a legjobbak az utazásra.

Kérdés: Öt hónap múlva jár le az útlevelem, mehetek még X országba?

Travellina: Minden országnak nagyon egyértelmű előírásai vannak erre vonatkozóan. Van, ahol belépéskor kell még hat hónapos érvényességnek lenni, van, ahol kilépéskor, és van, ahol nem törődnek vele. A Konzuli Szolgálat weblapján lehet ezt ellenőrizni.

Kérdés: Megyek Kenyába, kell oltás?

Katika: Mi beadattunk mindent.

Lacika: Mi nem kértünk semmit, mégse lettünk betegek, úgyhogy teljesen felesleges.

Travellina: Ez a kérdés pont olyan, mintha azt kérdeznéd meg, ti át szoktatok-e szaladni az utcán, ha piros a lámpa. Sokan átszaladnak és néha közülük egy-egy embert elütnek. Jó eséllyel oltás nélkül sem kapsz el semmi betegséget, de ha nem akarsz kockáztatni, vállald be. Az oltóközpontokban megmondják, az adott régióba mi a kötelező és mi ajánlott.

Kérdés: Dubaiba megyek, felvehetek ott sortot és ujjatlan trikót?

Katika: Persze, mi is fürdőruciban flangáltunk.

Lacika: Tiltott az ilyen viselet.

Travellina: Érdemes nagyjából úgy öltözni, ahogy a helyiek. Nemcsak a tiszteletet adod meg ezzel nekik, de hidd el, kényelmetlenül érzed majd magad, ha nem. Hiába villognak mondjuk a fiatal orosz lányok kihívó ruhákban, nem mindig kellemesek azok a pillantások, amiket kapnak.

Kérdés: Szerintetek lehet az utcán árult kajákat enni?

Katika: Mi Kuala Lumpurban csak ilyeneket ettünk és imádtuk!

Lacika: Mi Indiában végig a WC-n ültünk, ezért csak a legjobb szállodákban mertünk enni.

Travellina: Ha nem vagy különösen érzékeny és ésszel csinálod, semmi bajod nem lesz az utcai kajától. De legalábbis nem veszélyesebb, mint a szállodai. Alap tudnivalók: csak forrón, főzve vagy sütve, ne legyen állott (azaz ne a melegítőlámpa tartsa forrón), és minél forgalmasabb helyen, ahol ideje sincs semminek megromolni.

Végezetül…

A „követem”, „engem is érdekel” kommentek helyett (hogy ne kelljen azokat is végigolvasni a kérdezőnek) elegánsabb bejelölni, hogy kértek értesítést, ha válasz érkezik. A kérdéstől jobbra van három kis pont, azt lenyitva tehetitek meg, így: