Amszterdam – programajánló virágszezon idejére

Amszterdam

Amszterdam mindig jó ötlet, de különösen csodálatos tavasszal. Áprilisban és májusban tombol a virágszezon Hollandiában, fantasztikus virágmezőkben lehet gyönyörködni. Igaz, a tömeg is nagyobb és az árak is magasabbak ilyenkor, úgyhogy érdemes jó előre tervezni és mihamarabb szállást foglalni. Négy nap Amszterdamban – programajánló!

Amszterdam

AMSZTERDAM LÁTNIVALÓK

Első nap délelőtt: érkezés, ebéd

Érkezés a KLM kora reggeli (minden nap közlekedő, 6.10-es) Amszterdam járatával, így délre már bőven a városban lehetünk, becsekkolva a szállodába – jöhetnek az Amszterdam programok!

Hogy lehet bejutni a Schipolról Amszterdam belvárosába?

A legegyszerűbb és leggyorsabb a vonat: a repülőtérről közvetlenül indulnak vonatok Amszterdam belvárosába, a Centraal vasútállomásra. A menetidő 20 perc, a vonatjegy ára 5.5 euró. Óránként kb. 10 vonat indul, úgyhogy nem kell rá sokat várni. Éjjel, hajnali 1 után is van vonat, de akkor csak óránként (ITT van menetrend).

Létezik busz is, a 397-es (Amsterdam Airport Express), amely negyedóránként jár. Megállói: Museumplein, Rijksmuseum, Leidseplein vagy Marnixstraat. Ez drágább és lassúbb, úgyhogy csak akkor jön szóba, ha valamelyik megálló közelében van a szállás. Előre is megvásárolható rá a jegy – ITT.

Első nap délután: hajókirándulás, Van Loon múzeum, táskamúzeum

A hajnali indulás miatt ekkora már úgyis éhes az ember, úgyhogy jöhet egyből az ebéd – hol máshol, mint egy üvegházban! A fantasztikus De Kas étterem eleve saját termesztésű zöldségekkel, fűszernövényekkel dolgozik, de tavasszal a virágokat is beépíti a menübe (nagyon népszerűek, úgyhogy ajánlatos előre foglalni).

Délután pihenésképpen jöhet egy hajókirándulás. Hollandia fővárosa, Amszterdam a csatornákról nevezetes és a vízről nagyszerűen lehet ismerkedni a várossal. A csatornák egy része védelmi célokat szolgált, a többit szállítási célokra, illetve városszervezési elvek mentén alakították ki. Ma már a városban több mint 100 kilométernyi csatorna kanyarog, 90 szigetet alakítva ki és köztük 1500 híd segíti a közlekedést. Ezzel bőven maga mögé utasítja Velencét, ahol „csak” 400 híd van, de így is csak ezüstérmes: a listavezető ugyanis Hamburg a maga 2300 hídjával.

Érdekesség még, hogy a helyi vízügyi hatóság évente 12-15 ezer bicajt halászik ki a csatornahálózatból – ezek egy részét direkt dobják be, hogy megszabaduljanak a régi járgánytól, más kerékpárok véletlenül pottyannak a vízbe. Ez a szám csak első hallásra sokkoló – ha belegondolunk, hogy Amszterdamban becslések szerint úgy 800 ezer bicikli van, nem is olyan vészes.

És ha már számok, itt van még egy: a város 11 millió (!) facölöpön áll.

Ha sok múzeumot terveztek meglátogatni, akkor megéri beszerezni az Amsterdam kártyát, és abban egy hajókirándulás is benne van (erről írok még lejjebb bővebben).

Amszterdam

Amszterdam

Van Loon múzeum

A csatornák mellett álló múzeumok közül a kedvencem a Van Loon múzeum volt, egy eredeti elrendezéssel és berendezéssel fennmaradt gyönyörű lakóház a 17. századból. Egyrészt itt megnézhetitek, milyen környezetben lógtak a csodálatos régi festmények, melyeket ma már a Rijskmuseum őriz. Másrészt pedig a ház abban is egyedülálló, hogy csak itt maradt fent az eredeti elrendezés, miszerint egy telek két csatorna közt terült el. Az egyik csatorna felé nézett a lakóház, a másik oldalra a lovas szekereknek épített kocsiszín, és a kettő közt szépen gondozott kertet alakítottak ki. Így egyben ez a három ma már állandó jelleggel csak itt látogatható. Mintegy két tucat másik belső kertet minden év június harmadik hétvégéjén lehet megnézni, a nyitott kertek napokon. A látogatással igyekezzetek, mert a ház, mint Amszterdamban sok egyéb múzeum, nem este 6-ig, csak 5-ig van nyitva.

Amszterdam

Táskamúzeum

Innen csak pár lépés egy nagyon bájos kis gyűjtemény, a Táskamúzeum (szintén csak 5-ig van nyitva), amely a maga nemében a legjelentősebb kollekció a világon.

Az egész történet egy táskával indult, amit a múzeum alapítója, Hendrikje Ivo talált egy angol kisvárosban. Az 1820-as évekből származó különleges kis darab az egyébként is antik darabokkal foglalkozó műgyűjtő házaspár figyelmét a táskák felé fordította. Egyre gyarapodó gyűjteményüket egy darabig saját házukban mutatták be. Egy évtized elteltével, 2007-ben, egy adakozónak köszönhetően mai helyére, egy pompás amszterdami palotába költözött.

Amszterdam

Mivel korán keltetek, és holnap is korán fogtok, esti programot már nem is javaslok, irány pihenni!:-)

Második nap délelőtt: Amszterdam virágpiac

Fél hatkor már csörög a vekker, hatkor indulás! Az első programhoz ugyanis muszáj korán indulni, ami nekem személy szerint a legemlékezetesebb élmény volt: a világ legnagyobb virágpiaca.

A Flora Holland a világ vezető virágforgalmazója, a világ virágkereskedelmének hatvan százalékát bonyolítja le. Három aukciós központja van Hollandiában, ezek közül is a legfontosabb és legnagyobb az aalsmeeri. Ráadásul csak ez az egy látogatható. és tömegközlekedéssel is könnyen elérhető.

Ahogy az ember kisétál a csarnokba a magasban kiépített közlekedőfolyosókon, azonnal mellbe vágja, mekkora méretekről van szó. Egyszerűen nem is lehet ellátni az épület végébe, csak a virágállványok végtelenbe vesző sorain fut a tekintet. Köztük, mint valami hangyaboly, ide-oda futkároznak a kis kocsik, amelyekkel az egyes rendelésekhez tartozó virágokat gyűjtik össze az alkalmazottak. A targoncák első blikkre totál káoszban és elképesztő sebességgel közelednek,  mint a vidámparki dodzsemek, de figyelmesebben szemlélve kiderül, hogy itt is vannak amolyan KRESZ-szabályok.

Nem csoda, hogy felfogni se tudtam a méreteket. Az aalsmeeri csarnok területe 775 000 négyzetméter, több mint kétszáz focipályányi, de a külső épületekkel együtt a teljes alapterület egymillió négyzetméter felett van. Ezen a gigantikus területen 270 000 targonca szállítja a napi árumennyiséget.

Amszterdam virágpiac

A virágbrókerek mind férfiak

A virágok 30-35 százaléka importból származik, elsősorban Afrikából (Kenyából és Etiópiából), ahol nem más típusokat termelnek, egyszerűen csak több hely van virágmezőknek. A szállítmányok délután 4 és hajnali 4 közt érkeznek be, és ha szükséges, hatalmas hűtőkben várják, hogy kiderüljön, hova kerülnek. Furcsa volt belegondolni, hogy amíg mi ott állunk a lenti hangyabolyt szemlélve, beérkezik az előző nap leszedett kenyai szállítmány, majd hamarosan útnak indul,  hogy még aznap egy New York-i virágárus standjára kerüljön.  De ami a legviccesebb, simán előfordulhat, hogy egy dél-franciaországi virágmezőn termelt virág megjárja Hollandiát, mielőtt elfoglalja a helyét egy párizsi boltban.

Hogy a virágok Wall Streetjén állunk, leginkább akkor értettem meg, amikor a kereskedőterem üvegfalán keresztül figyeltem a virágbrókereket. Szinte kizárólag férfiak ültek a teremben. Míg a virágárusok zöme hagyományosan nő, a virágokat vásárlók piacán mindig is a férfiak domináltak.

A virágpiac tőzsdei jellege egyébként nem új keletű. Hollandiában már a 16. században komoly szerepe volt a virágtermesztésnek,  sőt volt egy virágpiaci lufi is, amely 1637-ben virágtőzsdei krachhoz vezetett. Egyes virághagymák ára a tulipánspekuláció tetőpontján a legszebb paloták árával vetekedett, de egy nap alatt a mélybe zuhant.

A holland aukción csökkenő árakra licitálnak

Aalsmeerben korábban négy aukciósterem is volt az épületben, de ma már a kereskedés 80 százaléka online történik. Az aukció árlejtéses módszerrel zajlik,  azaz egy magas árról indulnak, és azt csökkentik eurócentenként. Amikor valakinek elfogadható az ár, leüti, és jelzi, hogy azon az áron milyen mennyiséget hajlandó a megadott specifikációból (virág típusa, hossza és színe) vásárolni. Ezután tovább csökken az ár, és jöhet a többi kereskedő. Azt kell tehát eltalálni, hogy melyik az a legkedvezőbb ár, amiért még a teljes, megvásárolni kívánt mennyiséghez hozzá tud jutni a kereskedő. Ha sokáig vár az áresésre, nem jut neki elég virág, és akkor nagyot bukik, hiszen minden bizonnyal már kibérelte a helyet a repülőn, vagy ott áll a kamion, és várnak az árura a vevői.

Arra sincs mód, hogy a vevők valamiféle kartellmegállapodással kicselezzék az eladókat, és mindannyian hagyják esni az árakat – annak ugyanis meghatározott a minimuma, és ha azon sem kel el az összes áru, inkább megsemmisítik.  Magát a módszert egyébként zöldségpiacokon alkalmazták korábban, onnan vette át a virágkereskedelem, és ma már világszerte holland aukciónak hívják. Előnye, hogy jóval gyorsabb a felfelé licitnél, ott ugyanis egy csomó idő elmegy azzal, hogy egymásra licitálnak a résztvevők.

Amszterdam virágpiac

Alig félszázalékos a selejt

Márpedig az idővel a virágok esetében nem lehet játszani. Mint ahogy a minőséggel sem. A virágok beszállítóit egy skála szerint értékelik, amely engem az autóbiztosítási rendszerre emlékeztetett. Mindenki elindul egy „A” minősítésből, és ha bármi gikszer adódik a szállítmányával (a vevő jelzi, hogy nem annyi virág vagy nem a megadott hosszúság volt a dobozban), akkor lejjebb kerül a besorolása.

A minőségre persze rögtön az áru beérkezésekor folyamatos ellenőrzéssel ügyelnek, hogy minél kevesebb legyen az utólagos reklamáció, és az ország biztosan őrizze virághatalmi vezető pozícióját. Amikor rákérdeztem, nem lehetne-e automatizálni a folyamatot, kiderült, hogy nekifutottak már egyszer, de totál kudarcba fulladt a kísérlet. Maradnak hát a kiskocsik és, továbbra is kézi munkával állítják össze a csomagokat.  Annyi fejlesztés azért történt, hogy a kisautók már csak a raktárban cikáznak.

Amikor összeáll egy-egy szállítmány, egy 19 kilométer hosszú sín- és liftrendszeren keresztül jut ki az udvarra, a vevők raktáraiba vagy kamionjaiba. Attól a pillanattól kezdve, hogy valaki az aukciós teremben vagy online leüt egy ajánlatot, maximum két órán belül a rendelkezésére áll a bázison az összekészített szállítmány. Lenyűgöző az a tény is, hogy a naponta átlagosan forgalmazott negyvenötmillió szál virág, valamint négy és fél millió cserepes növény mellett mindössze fél százalék a selejtarány.

Hétfőn, kedden, szerdán és pénteken 7-11, csütörtökön pedig 7-9 között van nyitva. Érdemes már reggel hétkor ott toporogni az ajtóban, ugyanis minél korábban érkeztek, annál nagyobb lent a raktárban a nyüzsgés.

Felesleges szervezett túrára befizetni, a városból a 172-es busz közlekedik arra, illetve ha valaki autóval megy, a parkolás ingyenes. A belépő 8 euró, sajnos nincs idegenvezetés, csak információs táblák.

Második nap délután: Amszterdam múzeumok

Ha vettetek Amszterdam kártyát, akkor érdemes minél inkább kihasználni, és felkeresni a város legnevesebb gyűjteményeit.

Rijskmuseum

Ha már úgyis virágos kedvünkben vagyunk, keressünk témához illő festményeket a város vezető múzeumában, a Rijksmuseumban.  Az évente több mint egymillió látogatót vonzó, felbecsülhetetlen kollekciót összegyűjtő Rijksmuseum Hollandia legjelentősebb kulturális intézménye.

De nem csak erről híres, hanem az alatta vezető alagútról is, melyen gyalogosok, bicajosok közlekednek és utcazenészek szórakoztatják a nagyérdeműt.

Amszterdam

Ez a múzeum azért is zseniális, mert nem kell mobiltelefonnal vesződnünk, hogy lefotózzuk a kedvenc képeinket – írjuk fel a számát, és otthon nagy felbontásban rákereshetünk az interneten, fent van ugyanis mind a honlapjukon. Igen, a legmenőbb, az Éjjeli Őrjárat is.

Számos virágos festményt találni a termekben, és a csodás képek előtt ácsorogva felidézhetjük, hogy a virágoknak egykor micsoda kultusza volt.

Ugyan nem virág, de ki ne hagyjátok a múzeum babaház-gyűjteményét. Ezek nem gyerekeknek készült kis játékházikók, hanem módos hölgyeknek gyártott mini-házak. A babaházakhoz a szőnyegeket egyedileg készíttették keleti országokban, a bútorokat mesterek faragták keményfából, sőt, olyan is van, amibe bevezették a vizet!

A Rijksmuseum előtt állították fel a mindenkit szelfizésre csábító I Amsterdam hatalmas betűit.

(A betűk időközben átköltöztek a Schipol repülőtér mellé!)

Amszterdam

Amszterdam

Ha ezt emberek nélkül akarjátok fotózni, akkor bizony holnap ismét hajnalban kell kelni.

Amszterdam

Van Gogh múzeum

Az Amszterdamba látogatóknak gyakorlatilag kihagyhatatlan a Van Gogh múzeum, amely a világ legnagyobb Van Gogh-gyűjteménye. A kollekcióban megtalálható a művész 200 festménye, 500 rajza és 700 levele, továbbá más XIX. századi holland festők és kortársak (például Gaugin, Monet, Pablo Picasso vagy Henri de Toulouse-Lautrec) alkotásai.

A múzeum reggel 9-től este 6-ig nyitva, sőt, péntekenként este 10-ig. Ilyenkor a meghosszabbított nyitva tartás során koncertek is vannak, a legpezsgőbb programot pedig mindig a hónap utolsó péntekére időzítik. A múzeumhoz általában hosszú sor áll, de jegyeket online is lehet venni, így ez megúszható (illetve az Amszterdam kártyával ingyenes).

Amszterdam

Van Gogh az első szelfi-mániákus lehetett, külön terem van az önarcképeinek (ott ugyan nem lehet fotózni, de az ajándékboltban igen).

Amszterdam

Stedelijk múzeum

A Van Gogh múzeummal szemben levő hófehér épületben a Stedelijk múzeum pompás modern gyűjteménye található, ez is nyitva van péntekenként késő estig.

Amszterdam

Harmadik nap: Keukenhof

Tavasszal – március vége és május közepe közt – egyértelműen Keukenhof az első számú kirándulócélpont Amszterdamból. A 32 hektáros park története évszázadokra nyúlik vissza. Eredetileg zöldségek és gyümölcsök termesztésére szolgáló konyhakert volt, innen származik a név is. Később angolpark, mígnem 1949-ben elültettek itt 20 virághagymát és megszületett a tavaszi virágoskert ötlete. Már a következő évben többszázezer látogatót vonzott, és kezdetét vette egy példátlan sikersorozat. 2017-ben már 1.7 millió látogatót köszöntöttek és ennek csak a 20 százaléka volt hazai.

Ma már mintegy 100 beszállító 7 millió (!) virágában lehet itt gyönyörködni. Bármekkora tömegek is özönlenek ide, a hatalmas területen szerencsére soha nincs zsúfoltság – a 32 hektáron bőven elfér az összes látogató.

Keukenhof

Keukenhof

Keukenhof

Tömegközlekedés Amszterdam és Keukenhof között

A Schipol repülőtérről a 858-as direkt expresszjárat visz közvetlenül a parkhoz. Amszterdam központjából nem jár tömegközlekedő busz, úgyhogy onnan először ki kell menni a repülőtérre vonattal vagy a 397-es busszal, majd ott lehet átszállni a 858-asra. Létezik egy kombinált jegy is, amely magába foglalja a két buszra a jegyeket, valamint a belépőt a Keukenhof parkba – ezzel ráadásul nem is kell sorba állni a pénztárhoz, úgyhogy kikerülhető a nagy sor.

Gyorsabb, de drágább megoldás Amszterdam központjából egy direkt busszal menni, de erre 39 euró a jegy. Ebben is benne van a retúr közlekedés és a fast track belépő. Ilyen busz naponta háromszor indul és a jegyek előre megvásárolhatók online.

Mikor van nyitva Keukenhof?

Keukenhof jellemzően március 20 körül nyit ki és két hónapon át látogatható. A pontos nyitvatartásról weblapon lehet tájékozódni.

Ha autóval vagy bicajjal jön valaki, érdemes tekeregni egyet a környéken is – Haarlem és Leiden között csodálatos virágmezőket lehet látni.

Keukenhof

Keukenhof

Haarlem

Haarlemben egy neves gyűjtemény is található, a Frans Hals múzeum, az ország egyik legjelentősebb kis múzeuma. A városka egyébként is tele van bűbájos házakkal, hangulatos bárokkal és persze bicajjal

Amszterdam, Haarlem

A templomból kialakított Jopenkerk sörfőzdébe is érdemes bekukkantani, nagyon népszerű a helyiek körében.

Amszterdam, Haarlem

Westeinderplassen

A városkától mindössze fél óra a Westeinderplassen, azaz a „nyugati tavak”. Itt hajót lehet bérelni, és jóval nyugisabban, csendesebben lehet siklani a csatornákon, mint Amszterdamban.

Amszterdam, Haarlem

Negyedik nap délelőtt: Volendam-Marken

Nem mintha ennyi elég lenne Amszterdamból, de mivel a környéke is elragadó, jöjjön egy félnapos kirándulás.

A sok vonzó kirándulócélpont közül a legkönnyebben talán a Volendam-Marken páros érhető el. A buszok Volendamba a főpályaudvarról indulnak, óránként több is.

Én reggel először elmentem egészen Edamig, ez ugyanis ugyanezen a vonalon van, és ott tettem egy kis sétát – annyira bűbájos kis városka.

Amszterdam, Edam

Amszterdam, Edam

Amszterdam, Edam

Amszterdam, Edam

Edam közelében van egy sajt- és facipőkészítést bemutató műhely (Simonehoeve). Na, ezt nagy ívben kerüljétek el, mert borzasztó turistás.

Menjetek egyből Volendamba, ami varázslatos kis hely, és innen még át lehet hajózni Markenbe is (a hajóút ingyen van az Amszterdam kártyával).

Amszterdam, Volendam

Amszterdam, Volendam

Amszterdam, Volendam

Amszterdam, Volendam

A volendami kikötőben a hajóra várva lehet sült halakat, rákokat és kagylókat falatozni a sok streetfood-árusnál.

Negyedik nap délután: szabadidő Amszterdamban

Amszterdamba visszatérve marad még idő egy kis céltalan lötyögésre – ott úgyis az az egyik legjobb dolog, csak úgy kóborolni a csatornák mentén. Csak a bicajosokkal vigyázzatok, nagyon veszélyesen száguldoznak, a gyalogosnak és az autósnak ott jobb behúzni a fülét-farkát:-)

Amszterdam

Késő délután aztán irány a repülőtér, az utolsó, 20.55-ös járat minden nap közlekedik. És ami praktikus: a reggeli kiránduláshoz vásárolt 10 eurós Amszterdam környéki napijegy a repülőtérre is érvényes.

Ha még vannak plusz napok, további programok Amszterdamban

Királyi palota

Az amszterdami királyi palota új városházának épült a 17. században. Jelenleg az egyik a három hollandiai kastély közül, melyeket a parlament törvényileg Beatrix királynőnek adományozott. A palotát hivatalos állami látogatások, ünnepségek alkalmával használják, itt történt Beatrix királynő beiktatása is. 2009-es renoválása óta a palotát megnyitották a nagyközönség előtt (természetesen csak ha épp nincs semmilyen hivatalos program).

Anna Frank ház

Egy tipikus, amszterdami keskeny házban kialakított rejtekhelyen bujkált Anne Frank néhány családtagjával és négy másik zsidóval két éven keresztül a nácik elöl Hollandia megszállása alatt. A rejtőzködőket végül elárulták, majd 1944. augusztusában elhurcolták őket. Anna fél évvel később egy koncentrációs táborban halt meg, mindössze tizenöt évesen. Naplóját később a házban találták meg, ebben részletesen beszámolt a bujkálás éveiben érzéseiről, családjáról és élményeiről. A naplót a család egyetlen életben maradt tagja, Anna apja, Otto Frank adta ki, és később világszerte híressé vált. Az apró ház igen népszerű, így általában meglehetősen zsúfolt. Kizárólag online, előzetesen megvásárolt jeggyel látogatható. A jegyek 80 százalékát két hónappal előre árulják, a maradék 20 százalékot aznapra reggel 9-kor. A múzeumban meredek lépcsőket kell megmászni, ami mozgássérülteknek, időseknek és kisebb gyerekeknek gondot jelenthet.

Begignhof

Amszterdam legrégebbi beginaudvara, a Begijnhof, az egyik leghangulatosabb látnivaló a városban. A beginaudvarok olyan vallási közösségek voltak a középkori Németalföldön, melyeket városokon belül hoztak létre az itt élő nők, a beginák. A lakóépületeken kívül a komplexumban boltokat, kórházakat és műhelyeket is építettek. A térségben számos védett beginaudvar van, ezek mind a világörökség részét képezik.

Amszterdam

Gassan Diamonds

A gyémántcsiszoló műhelyekbe viszonylag ritkán lehet besétálni, az amszterdami Gassan Diamonds azonban bárki által szabadon megtekinthető – ráadásul egy ingyenes túra keretében. A 40 perces vezetett séta során részletesen ismertetik a munkafolyamatokat és megmutatnak néhány kimagaslóan szép gyémántot.

Heineken Experience

A Heineken sörmárka legnagyobb látogatóközpontja egy régi sörgyárban található. Az üzemet eredetileg 1867-ben építették, és egészen 1988-ig a Heineken fő sörgyáraként működött, amíg a külvárosban nem építettek egy nagyobb, modernebb üzemet. Azóta a régi Heineken Brewery épülete Heineken Experience néven fogadja a turistákat. A másfél órás túra végén két pohár sör is jár a belépőért.

Rembrandt-ház

A Rembrandthuis  a festő egykori lakóháza, melyben 1639-tól 1656-ig élt és alkotott. A korhűen berendezett ház mellett egy modern épület is áll, ahol egy állandó kiállításon a festő számtalan használati tárgya és műalkotása tekinthető meg. Fontos, hogy itt nincsenek híres Rembrandt képek, csak olyan művek, amelyeket más művészek és tanítványok alkottak Rembrandt munkájának ihletésére.

NEMO

A NEMO a helyi „Csodák palotája”, azaz interaktív, szórakoztató múzeum elsősorban gyerekeknek. Az egyes helyiségek más-más témákat dolgoznak fel. Az épület tetején a teraszra is ki lehet menni, nagyszerű a kilátás, sőt, ide nem is kell belépőt váltani. Amszterdam kártyával ingyenes. Előre is lehet online jegyet váltani, és akkor a sort nem kell végigállni.

Vöröslámpás-negyed

Világhírű múzeumok ide vagy oda, Amszterdam nevének hallatán sokan a könnyű drogokra és a piros lámpás negyedre asszociálnak. Mindkettő megtűrt, legális a városban és az örömlányok szervezett keretek közt dolgoznak. Az egyszeri turista is nyugodtan ellátogathat a negyedbe, egyáltalán nem olyan lepukkant és félelmetes, mint sok más nagyváros hasonló célú, de félig illegális kerülete. A vöröslámpás negyed leginkább este hangulatos, amikor piros megvilágítású kirakatokban (innen a név) ácsorognak és ücsörögnek a magukat árusító hölgyek – köztük sok magyar. Nézelődni nyugodtan lehet, de a fényképezést nem szeretik, így nem is illendő. A szolgáltatások ára 50 eurótól kezdődik. Nemcsak prostituáltakat találni itt, de szexboltokat, peep-showt és kifejezetten turistáknak kitalált Erotika Múzeumot is.

Hasonlóképp a könnyű drogokat árusító coffee shopok mellett egy Marihuána Múzeum is megnyílt a csak elméletileg érdeklődő látogatóknak. Itt a kannabisz történetéről, orvosi felhasználásáról, hatásairól lehet tanulni. Maguk a coffee shop-ok úgy néznek ki, mint máshol a kávézók, csak ezekben az étlap és itallap mellett/helyett „fűlap” is van – erről választható grammra a marihuána vagy hasis. Egy nap egy üzletben egy vásárló maximum 5 gramm füvet vásárolhat, 5-15 euró/gr áron.

Keukenhof

Amszterdam időjárás

A tenger közelsége miatt Amszterdam télen enyhébb, nyáron pedig hűvösebb, mint Budapest. Hó ritkán esik, eső annál gyakrabban. A klíma áprilistól októberig a legkellemesebb, de ekkor van a legnagyobb tömeg is.

iAmsterdam kártya

A kártyát 1, 2, 3, 4 vagy 5 napra lehet megvásárolni a turisztikai hivatal honlapján ITT, valamint a turistainformációs pontokon, számos szállodában, tömegközlekedési jegyárusoknál és a Schiphol reptér turistainformációs pontjában is.

Ingyen használhatod vele a metrót, a villamost és a buszjáratokat, valamint ingyenes vagy kedvezményes belépőt nyújt több mint 60 múzeumba és más nevezetességekbe. Jár még hozzá egy egyórás sétahajózás a csatornákon, egy részletes térkép, valamint sokféle kedvezmény a biciklibérléstől a színházakon át sok étteremig. Ha nagyon aktívan tervezed eltölteni Amszterdamban a napokat, sok belépős hely felkeresésével, akkor feltétlenül megéri!

Amszterdam tömegközlekedés használata

Kétféle jegytípus közül tudsz választani. Az egyik az eldobható jegy, amiből 3.20 euró a legolcsóbb. Ezzel egy órán keresztül korlátlanul utazhatsz a város metróin, villamosain és buszain. Az egyóráson kívül léteznek 1,2,3,4,5,6 vagy 7 napos jegyek is, ezek aktuális árát megtalálod a helyi BKV honlapján.

Az egyszeri menet jóval olcsóbb a másik jeggyel, az „anonymous OV-chipkaart”-tal. Ez egy műanyag kártya, aminek kiváltási díja 7,5 euró és öt évig érvényes. Erre később tetszőleges összeget tudsz feltölteni az állomásokon található automatákban, illetve a jegypénztáraknál. Fontos, hogy minden fel- és leszállásnál le kell húznod a kártyát a leolvasón, ugyanis a menetdíj a távolságtól függ.

Melyik éri meg jobban? Ha egy néhány napos aktív amszterdami utat tervezet sok tömegközlekedéssel, a sima eldobható, többnapos kártya az ideális. Amennyiben hosszabb ideig vagy a városban, és ráérősen nézelődsz kevés közlekedéssel, akkor az utóbbi éri meg jobban.

Amszterdam szállás

Szállást mindenképp nézzetek jó előre, mert tulipánszezonban a hotelek nagy része megtelik, és az árak az egekbe szöknek. Én egy nagyon helyes kis panzióban laktam (The Weavery), egy régi szövödéből kialakított háromlakásos házban, ahol az egyik lakást a marokkói-német házaspár lakja, míg a másik kettőt kiadják: egy alagsorit, illetve a tetőteret. Ez utóbbihoz kis terasz is tartozik, ha jó idő van, itt szuper kávézgatni.

Amszterdam

További ajánlott szállások:

Öt tipp, ha csak alvásra kell egy luk:

CityHub Amsterdam – Közösségi szálláshely fiataloknak, apró, de tiszta kabinokkal és közös fürdőszobákkal  – részletek, foglalás itt>>

ClinkNOORD Hostel – Az olcsó hostel részben hálótermeket, részben pedig privát szobákat is kínál, utóbbiak közül van közös és saját fürdőszobás is. A szobák kicsik és egyszerűek, de tiszták. A Centraal pályaudvar gyalog is csak tíz perc   – részletek, foglalás itt>>

Amsterdam Teleport HotelA reptérről vonattal percek alatt oda lehet érni, és ugyan nem a belváros, de egy villamossal, átszállás nélkül könnyen a belvárosba jut az ember. Fiatalos design, igényes dekoráció, bőséges választék a bisztróhangulatú étteremben kikészített büféreggelinél, kedves személyzet. A szoba tiszta, rendes, nagy, kényelmes, modern berendezéssel. A tágas,  apartman stílusú szobákban hűtő, mikrohullámú sütő, vízforraló is van – részletek, foglalás itt>>

Hotel Levell – Kevésbé központi, de remek ár-érték arányú szálloda. A hotel közelében van egy metróállomás, ahonnan bő negyedóra a Centraal pályaudvar. Kényelmes, tiszta, modern, a reggeli pedig bőséges. Részben magyar a személyzet:-)  – részletek, foglalás itt>>

Hotel Casa Amsterdam – Tetőteraszok kedvelőinek ideális hely:-) Modern, megfizethető szállás fiatalos, energikus személyezettel. Az alig 5 perces sétára lévő Amstelstation villamos- és metrómegálló révén a Múzeum tér, a városközpont és a Waterlooplein tér egyaránt könnyen elérhető – részletek, foglalás itt>>

Három tipp, ha a megbízható, középkategóriás hoteleket szereted:

Ibis Amsterdam Centre  – a szokásos egyszerű, de megbízható Ibis minőség, nagyon jó helyen  – részletek, foglalás itt>>

Botel – háromcsillagos szálloda egy hajón, viszonylag mérsékelt árakkal  – részletek, foglalás itt>>

Motel One – jó elhelyezkedésű szállás, ahonnan minden fontos látványosság 20-30 perc alatt gyalog is elérhető  – részletek, foglalás itt>>

Keukenhof

Öt tipp, ha a designos helyek a gyengéid:

Stout & Co. – modern, fiatalos, letisztult stúdiók csendes helyen, negyedórás sétára a központi pályaudvartól  – részletek, foglalás itt>>

Citiez Hotel Amsterdam – Háromcsillagos, barátságos szálloda városi tematikájú, dizájner szobákkal. Az Amsterdam Zuid metróállomásnál helyezkedik el, metróval 10 percre a Centraaltól találjuk. A szobák ugyan kisméretűek, de tiszták, modernek és kifejezetten csendesek. Bőséges büféreggeli, figyelmes, kedves kiszolgálás  – Citiez Hotel Amsterdam

Hotel2Stay – Remek helyen van, gyalog 2 percre a vasútállomástól. Amszterdam központja 5 perc, reptér max 10 perc vasúttal. Szép, tiszta stúdiók, felszerelt konyhasarokkal. Közös helységben mosógép, ingyenes tornaterem és szauna – részletek, foglalás itt>>

The Muse Amsterdam – Háromcsillagos butikhotel  a Van Gogh Múzeumtól 10, a Heineken Experience Múzeumtól 12 perces sétára. Modern, tiszta, kényelmes szobák különlegesen festett falakkal, kényelmes ágyakkal – részletek, foglalás itt>>

Amsterdam ID Aparthotel – Míg Amszterdam belvárosában általában aprók a hotelszobák, a kicsit kijjebb eső apartmant-hotelben a legkisebb stúdióban is van konyhasarok. Családoknak, együtt utazó barátoknak egy, két, három vagy akár négy hálószobás apartmant is rendelkezésre áll. Ingyen használható a fitneszközpont és a szauna. A közeli vasútállomástól 6 perc az Amsterdam Centraal állomás és 15 perc a reptér – Amsterdam ID Aparthotel

Három tipp, ha luxusra vágysz

Pulitzer Amsterdam – A szálloda 25 összekapcsoló, 17-18. századi csatorna menti épületből áll. Egyszerre központi fekvésű, de csendes, butikhotel, de letisztult. Az Anna Frank-ház, a Dam tér és a Jordaan-negyed 15 perc sétával megközelíthető. Tágas szobák, kilátással a csatornára  – részletek, foglalás itt>>

Kimpton De Witt Amsterdam – Amszterdam szívében, 300 méterre a központi pályaudvartól. Csendes, stílusos szobák, a személyzet kedves és profi. Díjmentesen bérelhető kerékpárok, a lobbiban ingyenes teázó-sarok, délutánonként pedig egy pohár borral kedveskednek a vendégeknek – részletek, foglalás itt>>

Hotel TwentySeven – Abszolút csúcskategóriás luxusszálloda abszolút a központban, ahol a booking értékelések szerint a vendégek nem igazán találnak semmi hibát… A 16 egyénileg kialakított lakosztályban kézzel készített szövetek, tölgyfa padló, selyemszőnyegek és elegáns kanapék találhatók. A modern márvány fürdőszobákhoz hangulatvilágítással ellátott gőzfürdő és pezsgőfürdő tartozik  – részletek, foglalás itt>>

Ha szeretnél még nézelődni, itt találsz még amszterdami szállásokat a booking-on.

Amennyiben belefutsz valami rendezvénybe és nincs semmi megfizethető a városban, érdemes valami agglomerációs települést nézni, ahonnan jó a vonatközlekedés, ilyen pl. Zaandam.

A másik tipp túl drága hotelek esetén az airbnb  – ha nem is teljes lakást, de szobát biztos találsz kedvező áron. A “Mi az az airbnb” bejegyzésem végén találsz egy kedvezményes meghívót a rendszerbe, de előtte olvasd át a tanácsaimat, hogyan tehető minél biztonságosabbá a foglalás.

További tanácsok

Az amszterdami kirándulást ki lehet egészíteni pár napos vidéki kiruccanással. Itt van például, mit érdemes megnézni Rotterdamban. Ez pedig egy kétnapos kirándulás észak fele Zaanse Schans szélmalmaihoz, Alkmaar sajtpiacára egészen a Watt tengerig, ahol át lehet hajózni Texel szigetére.

Ernyőt vigyetek magatokkal, mert az április ott is szeszélyes, szinte minden nap eleredt az eső, igaz, szerencsére csak kis időre.

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes „közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)