Párizs – látnivalók haladóknak

Párizst nem elég egyszer látni. Akárhány látogatást megér, mindig tud újat mutatni.
Egy helybeli barátnőmmel, Helene-nel vágtunk neki, melyek jelenleg a legizgalmasabb programok, ha már megvolt az Eiffel torony, a Louvre, a Notre Dame és az Arc de Triomphe, na meg háromszor végigsétáltunk a Champs-Elysees-n.

Párizs látnivalók

Musee d’Orsay

Az első utunk az Musee d’Orsay-hoz vezetett, méghozzá egy fotó hatására. Korábban már itt is jártam, de valahogy elkerülte a figyelmem az ötödik emeleten található hatalmas óra. A legutóbbi látogatásom óta többször elém került a fotó magazinokban, instagramon, én meg gondosan feljegyeztem a „meglátogatandó helyek” listámra, hogy Párizsban egyszer én is ott akarok állni előtte. Végre eljött ez a nap is:-)

Azért bejártam a múzeum többi részét is. Az egyik szoborra ránézve hirtelen azt hittem, szelfizik – erre csak a hajnali ébresztőm miatti kissé zombi állapotom tudom felhozni magyarázatként. De nem olyan a mozdulat?:-)

Párizs látnivalók

Párizs látnivalók

Párizs látnivalók

Helenet, a barátnőmet alaposan kifaggattam, melyek a kedvenc múzeumai és ő meglehetősen határozottan vágta rá: a Fondation Louis Vuitton, valamint a Musée Jacquemart-André. Én egyikben sem jártam, ő mindkettőben. Ennek ellenére szívesen elkísért, ugyanis mindkét helyen időszaki kiállítások is vannak, ráadásul most épp kifejezetten izgalmasak.

Párizs látnivalók

Fondation Louis Vuitton

A Fondation Louis Vuitton azon múzeumok közé tartozik, melyek kívül-belül élményszámba mennek, azaz már maga az épület is megér egy látogatást. A Frank Gehry tervezte komplexum 2014-ben nyílt meg, és mind az építését, mind az üzemeltetését a névadó luxusmárka szponzorálja. A tervező mindössze két emeletnyi kiállítóhelyet építhetett, de a szabályok azt nem tiltották, hogy más módon terjeszkedjen felfelé. Az eredmény egy vitorlás hajóra emlékeztető alakzat lett, melynek tetején fémből és üvegből több kilátóteraszt is kialakítottak.

Párizs látnivalók

Párizs látnivalók

Nekem a kedvenc részem az a folyosó lett, melynek narancssárga oszlopai megkettőződnek a víz tükrében – sajnos maga a folyosó egy rendezvény miatt épp zárva volt, de a kis „folyó” túlpartjáról tudtam néhány fotót kattintani.

Párizs látnivalók

Az időszaki kiállítással is szerencsénk volt: épp a new yorki MOMA adott kölcsön fotókat, festményeket és szobrokat (2018. március 5-ig). Volt pár jópofa installáció is – például egy olyan, ahol a látogatók nevét felírták a falra pont a fejük magasságában. Jó tudni, hogy a múzeum minden nap reggel 9 és este 9 közt van nyitva, úgyhogy nyugodtan lehet a nap végére hagyni, amikor más gyűjtemények már bezártak.

Párizs látnivalók

Musée Jacquemart-André

Akinek bejön New Yorkban a Frick Collection vagy Londonban a Wallace Museum, az imádni fogja a Musée Jacquemart-Andrét is. A gyűjtemény egy tehetős házaspár, Édouard André és Nélie Jacquemart hagyatéka, melyet egykori pompás otthonukban nézhetünk meg. Mindketten szenvedélyes gyűjtők voltak, rendszeresen felkerekedtek kincsvadászó utakra Olaszországba, de gyakran megfordultak Athéntól Kairóig a Közel-Keleten is.

Párizs látnivalók

Párizs látnivalók

A dedikáltan múzeumi szobák mellett felkereshetőek a társasági eseményeknek helyet adó grandiózus termek és a privát lakosztályok is, valamint egy külön szárnyban az időszaki gyűjtemény. Ez per pillanat (2018. január 22-ig) az országban még be nem mutatott impresszionista festményekből áll, többek közt Monet, Cézanne, Matisse és Pissarro képeiből. De amit a Louis Vuitton gyűjteménynél elmondtam, itt is áll, azaz maga az épület is egy műalkotás – csak ez másképp. Nem egy futurista, hipermodern csoda, hanem egy igazi békés sziget egy nagyváros közepén. Csodálkozva tapasztaltam, valahogy minden látogatót megilletett a hely szelleme, senki nem hangoskodott, nem erőltette a szelfiket, hanem tágra nyílt szemekkel csak élvezte a látványt.

Párizs látnivalók

Párizs látnivalók

Buillon Chartier

Ebédre Helene a Buillon Chartiert javasolta. Ez nem egy kifinomult fine dining hely, sőt, az étel kifejezetten csak átlagos. Mégis megéri felkeresni, mert egy igazi, régi párizsi intézmény. Hihetetlenül népszerű mind a helyiek, mind a turisták körében, kicsit meg is rettentem a sort látva. Helene megnyugtatott, gyorsan halad, és valóban így volt, mert hatalmas a hely. A pincérek nagyon hatékonyak, pillanatok alatt elénk került az étlap. A kiválasztott fogásokat filccel felírták a papírterítőre, ez volt később a számlázás alapja is. Három fogás egy kis borral simán megúszható 20 euró alatt. Desszertnek Rum babát kértem – hát mit ne mondjak, nem sajnálták belőle a rumot!

Párizs látnivalók

Párizs látnivalók

Párizs látnivalók

Könyvtár

Délután a kérésemre felkerestük a nemzeti könyvtár Richelieu kirendeltségét, ebbe is fotók alapján szerettem bele. A térképen keresve vigyázni kell, hogy a nemzeti könyvár legnagyobb része elköltözött a külvárosba, hatalmas modern épületekbe, úgyhogy hozzám hasonló könyvtárbolondoknak kifejezetten erre a teremre kell gyúrni (58 Rue de Richelieu).

Párizs látnivalók

Macaron

Már csak egy kis sütizés maradt hátra, ami természetesen csak macaron lehetett. Ladurée vagy Hermé? – tettem fel a kérdés. Egyértelmű volt a válasz: Ladurée! Úgyhogy egy ilyenbe  tértünk be, én a két kedvencem, a pisztáciást és sós karamellest kértem.

Párizs látnivalók

Nagyon jó ötlet volt ez a párizsi megálló. Jó volt felfedezni néhány új helyet, látni a barátnőmet és kószálni az egyik legizgalmasabb városban – ráadásul most januárban kifejezetten nyugis, még a legfontosabb helyeken is alig lézengtek turisták.

Párizs látnivalók

Párizs látnivalók

Már nem először jártam itt, de remélhetőleg nem is  utoljára, hiszen maradt még a listámon pár kipróbálni való látványosság és étterem. No és a többi macaront is ki kell valakinek próbálni!:-))

Párizs látnivalók

Az utazáshoz a jegyet az Air France biztosította. Az Air France és KLM egyes tengerentúli járatainál lehetőség nyílik arra, hogy Párizsban és/vagy Amszterdamban megszakítsuk az utat, és egy jegy áráért 2 vagy akár 3 várost is felkeressünk:-)