Norvégia utazás – egyéni körút nyáron

Norvégia

Régóta halogatott terv volt egy Norvégia utazás – egyrészt semmi kedvem nem volt nyáron hűvösebb tájakra indulni, de közben izgatott is, hiszen annyi szépet hallottam róla. Most végre összeszedtem magam és egy komplett, háromhetes utat állítottam össze – Oslótól egészen a Spitzbergákig!

Utazás Norvégiába

Oslóba Berlinen keresztül repültem, ugyanis az Air Berlin ára bizonyult a legkedvezőbbnek. Kicsit izgultam ugyan, mert csak 35 perc volt átszállásra. Necces volt, elég lesz-e a csomagokat is átjuttatni a csatlakozó géphez, de szerencsére semmi gond nem volt: megérkeztem én is, a táska is.

Azóta már fapadosok is szép számmal repülnek az országba – Oslo, Bergen és Stavanger is jó árakon érhető el. Itt van sok tipp repülőjegy-kereséshez!

 

Norvégia utazás

Utazás az országon belül – nem mindegy, mikor foglalunk!

Norvégia azon országok egyike, ahova az utazás igen alapos előzetes tervezést igényel. Csak egy példa: Oslóból Trondheimbe úgynevezett „minipris” áron 199 koronáért (mintegy 7.000 forint) is eljuthatunk, ha időben foglaljuk be a vonatjegyet, amely később teljes áron már 899 korona (33.000 forint). Nem véletlen tehát, hogy én is hetekig görnyedtem a számítógép előtt, hogy összerakjam a háromhetes utazás útvonalát, minden egyes napi programnál kiszámolva, mennyibe kerül eljutni A-ból B-be vonattal, busszal, hajóval vagy épp repülővel.

Volt, hogy bár elsőre a repülő tűnt a legdrágábbnak, vonattal vagy busszal olyan hosszú lett volna az utazás, hogy plusz egy éjszakát kellett volna töltenem az adott helyen – ami viszont überelte a repjegy árát is. Szóval oda kell figyelni, mert csak úgy röpködnek a százezrek. Jó tudni, hogy az idővel és foglaltsággal arányosan változó árak csak a repülőjegyekre és a vonatjegyekre vonatkoznak. Hajóutak esetén az árak adottak. Itt csak akkor fontos előre megvenni a jegyet, ha népszerűbb útvonalra indulunk és előfordulhat, hogy a hajó megtelik. Buszjáratok esetében viszont nem érdemes, sőt általában nem is lehetséges előre megvenni a jegyet,. Szerencsére itt nincs semmi kockázat: az árak fixek, és ha nem férünk fel a buszra, a busztársaság beállít egy másikat.

Norvégia utazás

Pakolás

A pakolás sem könnyű feladat: júniusban mínuszoktól a plusz 30-ig bármilyen hőmérséklet előfordulhat. Így a sorttól a meleg sapkáig mindent érdemes csomagolni. Európai utazásoknál általában lazán veszem a kozmetikai dolgokat. Afrikában néhol nehéz beszerezni naptejet vagy tampont, de ha egy európai utazásnál ezek otthon maradnak, na bumm, majd megveszem. Nem így Norvégiában, amely a világ egyik legdrágább országa. Ha nem akartam bármiért négyszeres árat fizetni, alaposan kellett a csomagolás során is eljárni. A pakolás másik sajátossága az volt, hogy úgy 30 éve nem fordult elő, hogy májkrémkonzervekkel és levesporokkal induljak útnak. De hallván a horrorisztikus norvég árakról, inkább úgy voltam vele, ez most nem gasztrotúra lesz. Csapadék bármikor jöhet, úgyhogy esőkabát, ernyő ne maradjon otthon.

Ez az évek alatt jól bevált csomagoló listám.

Szállás

Norvégia híres a drága szállásokról, úgyhogy ahol csak lehetett, igyekeztem ismerősöknél vagy más módon megoldott ingyenes szálláson aludni. Ahol ez nem volt, ott maradt a többágyas szoba valamely ifjúsági szállóban. Csak végszükség esetén foglaltam be hotelt (ahol ez utóbbi muszáj volt, ott is igyekeztem sajtós kedvezményt kérni, ami legtöbbször sikerült is).

Norvégia – beutazási feltételek, iratok

Norvégia nem tagja az Európai Uniónak, de része a schengeni térségnek, így elvileg elég a személyi igazolvány a belépéshez (A személyi igazolványnak az utazás utolsó napjáig kell érvényesnek lennie). A magyar jogosítvány elfogadott, nincs szükség nemzetközi kiváltására.

Spórolási ötletek

Autóbérlés helyett tömegközlekedés! Mind az autóbérlés, mind az üzemanyag nagyon drága az országban. A vonat sem olcsó, de azért azzal jóval kedvezőbb áron körbe lehet járni az országot.

Éttermek helyett szupermarketek! Van néhány remek nagy lánc, ahol megvásárolhatóak az alapanyagok szendvicsekhez, de akár otthoni főzésekhez is (ha pl, konyhával felszerelt airbnb-ben van szállás).

A nyári utazásnak nemcsak az az előnye, hogy jobb az idő, hanem az is, hogy hosszabbak a nappalok – így ugyanannyi látnivalót kevesebb nap alatt is fel lehet keresni, azaz kevesebb hoteléjszakára lesz szükség.

Háromhetes útitervem (linkre kattintva olvashatod a részletes útleírást)

június 19: utazás, június 20: Oslo

Érkezés, bejutás a reptérről a városba, városnézés Oslóban: Operaház, Nobel békedíj múzeuma, Nemzeti Múzeum (Edvard Munch Sikoly), óriási sísánc, köztéri szoborpark, hajós múzeumok.

június 21: utazás Stavangerbe, június 22: Szószék-szikla, június 23: Kjerag

Stavanger látnivalói, valamint két nagyszerű túra: a Szószék- és a Kjerag-sziklához. Megközelítés, túra hossza, nehézsége, élménybeszámoló.

június 24: utazás Bergenbe, városnézés, június 25: Norvégia dióhéjban kirándulás

Érdekességek Bergenben: a Grieg-nyaraló, KODE múzeum, hanza múzeum, színes faházak, fogaskerekű.

Norvégia legnépszerűbb egynapos kirándulása, melyet Bergenből vagy Oslóból lehet indítani és az ország legszebb természeti látnivalóiból ad ízelítőt. Mindkét városból először Vossba vonatozik a nép, onnan busszal tovább Gudvagenbe, majd hajóval át Flam városába a világörökségi Naeroyfjordon keresztül. Onnan indul a világ egyik legszebb vasútvonala, a Flamsbana egy másik kis településre, Myrdalba, ahonnan vonattal lehet hazatérni Bergenbe vagy Oslóba.

június 26: busz Solvornba, Urnes, június 27: busz Hellesyltbe, június 28: Geirangerfjord, Troll-lépcső, június 29: Roros

Háromórás buszozás Solvornba, szállás egy organikus gyümölcsöket termelő farmon. Komppal kirándulás Urnes dongatemplomához (világörökség). Következő nap egész napos buszozás a Geiranger fjord partjára, Hellesyltbe.

Hajókirándulás a Geirangerfjordban, majd busszal tovább Andalsnesbe. Kanyargás a Troll-lépcsőn. Festői vonatozás Andalsnesből Dombasba, majd kirándulás Rorosba, az ősi bányászvárosba.

június 30: Trondheim , július 1: Vega-szigetek

Városnézés Trondheimbe, majd rövid fapados járat Bronnoysundba. Innen komppal kirándulás a Vega-szigetekre (szintén világörökség).

július 2. Hurtigrutennel Lofotonre, július 3: Lofoten-szigetek

Egy nap a fantasztikus Hurtigruten hajón a Lofoten-szigetekig. Ott egynapos autóbérléssel gyors körút a szigeteken.

július 4: utazás Tromsöbe, július 5: Tromsö és július 6: Alta

Sok átszállással egész napos buszozás Tromsöbe, ott a fő látnivalók, pl. Polaria. Elképesztően szép buszút Altába, ahol sziklarajzok és éjféli nap vártak.

július 7: Spitzbergák, július 8: Pyramyden, július 9: haza

A különleges, már-már nem evilági Spitzbergák, fővárosa Longyearbyen. Egy kétezres város, ahol nyáron éjjel-nappal süt a nap, ahol a városlakók fegyverrel a vállukon közlekednek az utcán, ahol tilos macskát tartani, gyereket szülni és halottat temetni. Egész napos hajótúra az egykori szovjet bányavárosba, Pyramidenbe.

Hasonló utazások

Tetszett Norvégia? Gyere vissza télen is sarki fényt nézni Tromsobe!

Beleszerettél az északi tájakba? Van útleírásom Skóciáról, Feröer-szigetekről és Izlandról is!

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes „közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)