Berlin – látnivalók és praktikus információk

Berlin régebben is izgalmas város volt, de most egyszerűen kirobbanó energiája van, csak imádott New Yorkomhoz tudnám hasonlítani. Sokakkal beszélgetve próbáltam megfejteni ennek az okát. Arra jutottunk, hogy ez egyrészt világ minden részéről érkező kreatív, magukat megvalósítani igyekvő fiataloknak köszönhető, másrészt annak, hogy hatalmas pénzek ömlöttek a városba, amikor az főváros lett, lehetővé téve óriási fejlesztéseket.

Az alábbi írásban a „benti” programokra koncentráltam, de Berlin üde parkjainak felfedezésére is rászánhatunk néhány napot.

BERLIN LÁTNIVALÓK

Reichstag kupola

Bár általánosságban kerülöm a nagyon turistás programokat, ezt a pompás kupolát mégsem lehet kihagyni. Korábban kétszer jártam Berlinben, de akkor még ez az attrakció tervasztalon sem létezett, úgyhogy nekem is újdonság volt. Egyszerűen imádtam és észrevétlenül elrepült két óra, amíg körbesétáltam. Délután fél ötre foglaltam időpontot, így sikerült a szép késő délutáni fényben és naplemente idején is megnézni. Fotósoknak igazi paradicsom és plusz öröm, hogy ingyen van. A látogatáshoz regisztráció szükséges, ezt forgalmasabb időszakok (nyár, iskolai szünet, stb.) idején érdemes pár nappal korábban elintézni. Nagyon fontos, hogy a visszaigazolás nálunk legyen, azt ugyanis be kell mutatni a bejáratnál, még akkor is, amikor van az őrnél névsor a látogatókról. Én egy rossz papírt nyomtattam ki (amivel azt igazolták vissza, hogy kértem időpontot, és nem azt, hogy jóváhagyták) és a szigorú német lány elhajtott, pedig fél pillanat alatt kikereshette volna a nevem. Szerencsére az utca túloldalán levő épületben (turisztikai hivatal, étterem és ajándékbolt) van wifi, így ki tudtam keresni a megfelelő emailt és azt bemutatva beengedtek. Ugyancsak ebben az épületben lehet jelentkezni látogatásra, ha valaki nem regisztrált előre – itt szabad helyek függvényében lehet aznapra vagy a következő napokra időpontot kérni. Előzetes regisztráció: ITT.

Berlin látnivalók

Checkpoint Charlie Museum / Mauermuseum

Berlin egyik legismertebb pontja az egykori átkelőhely a keleti és nyugati városrész közt. A város és a fal történetéről itt egy kiállítást is megnézhetünk. Én nagy kíváncsisággal indultam befelé, de hamar lelohadt a lelkesedésem. A szobák falát szinte teljes egészében végtelenül hosszú magyarázó szövegek fedik le, egyszerűen nem volt türelmem végigolvasni a táblákat. Szerintem kevesebb több lenne – ha a termeket szellősebben rendeznék be, fele ennyi felirattal és több kiállítási tárggyal, sokkal emészthetőbb lenne az egész. Az utcán a homokzsákokkal megerősített ellenőrzőpont mellett két katonának öltözött, vállalkozó szellemű fickó áll, és körülbelül 3-5 eurós díj ellenében közös szelfiket készítenek az érdeklődőkkel – még sapkát és napszemüveget is adnak rá, hogy „igazi” amerikai katonának tűnjenek. Én ezt elég gagyinak és szánalmasnak tartom, de sokan láthatóan imádták a lehetőséget.

Berlin látnivalók

DDR Museum

Kevés dolgot imádtam annyira Berlinben, mint ezt a gyűjteményt. Nemcsak az anyag zseniális, de a kialakítás is, felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt lebilincselő. Mivel a falról számos egyéb helyen tájékozódhatunk, itt kifejezetten az NDK hétköznapokra koncentrálnak. Elkerülhetetlen egy kis mosolygós nosztalgia, de a cél az volt, hogy mind a pozitív, mind a negatív aspektusokat bemutassák. Mindent meg lehet fogni, sőt – az információk és tárgyak egy része csak úgy látható, ha kihúzgálunk fiókokat, kinyitunk szekrényajtókat. Vannak kifejezetten játékos dolgok is, például egy régi Trabant. Ezt egy olyan számítógépes játékban vezethetjük virtuálisan, amelyben Berlint élethűen, 3D-s környezetben jelenítették meg, és az utcákon kizárólag Trabantok közlekednek. A programban hatezer négyzetmétert lehet bejárni, miközben a Trabant kormányát és pedáljait használva vezetünk, és az eredeti motorhangot hallgatjuk. Ugyancsak jópofa az a tükör az egyik kisszobában, ami rajtunk mutatja a ruhákat, ha azokat a fogason egy bizonyos pontra húzzuk a szekrényben. A konyhaszekrényt kinyitva recepteket olvashatunk, sőt párat ki is nyomtathatunk.

Általában sokan vannak, már csak azért is, mert a 10. osztályban itt iskolai tananyag az NDK élete, úgyhogy érdemes nyitásra érkezni (vagy zárás előtt, amikor már elmennek a gyerekek). Nagyon jó családi program!

Berlin látnivalók

Trabi Museum

És még mindig NDK! A Trabi múzeumban nagyjából tíz Trabant áll, és akinek volt ilyen a családban, biztos csak a szépre emlékezik – és a rettenetes büdös indulás feledésbe merül. Én örömmel láttam újra az égszínkék 601 S modelt, apukám autóját, amivel megkezdődött a világjáró karrierem.

Ugyancsak érdekes volt az a típus, aminek gyári tartozéka volt a sátor, kár, hogy ilyen nincs már, milyen jól jönne roadtrip-ekre.

A kiállítás ékessége a világ legdrágább Trabantja: egy jótékonysági árverésen 45.200 eurót fizettek érte. 2001-ben az egyik német autós műsor műsorvezetője, Kai Pflaume azzal heccelte Ferdinand Piëch-et, a Volkswagen akkori vezérigazgatóját (tehát a zwickaui Trabant-gyár jogutódjának a főnökét), hogy a mai napig nem érkezett meg a 80-as években megrendelt Trabantja, amelynek még a megrendelőlapját is bemutatta. Piëch megígérte, hogy utánajár az ügynek, de vadonatúj autót már nem lehetett szerezni. Hosszas keresgélés után felkutattatott egy mindössze 3000 kilométert futott kombit, és meggyőzte a tulajdonost, hogy adja el. Ezután a VW gyárban gyakorlatilag gyári újra varázsolták és egy festőművészt kértek meg a kidekorálására. Majd meghívták a gyanútlan Pflaumét egy gyárlátogatásra, ahol maga Piëch lepte meg, hogy átnyújtsa neki az újszerűvé varázsolt Trabantot. Később jótékony célra árverezték el, és vált belőle minden idők legdrágább Trabantja.

Berlin látnivalók

A meggyilkolt európai zsidóság emlékműve

Az Emlékhelyet Peter Eisenman New York-i építész tervezte. A 2711 db, geometrikus rendben elhelyezett, beton sztélével borított hullámzó sírkert ma már a turisták kedvelt pihenőhelye és gyerekek bújócskáznak benne. Ez a kettősség, hogy egyszerre elveszett legyen benne a látogató, de ne érezze nyomasztónak, a tervező kifejezett szándéka volt. Kialakítását hatalmas viták övezték (érdemes elolvasni EZT a cikket), de nekem nagyon tetszett.

Berlin látnivalók

Berlin látnivalók

Berlini Fal emlékmű

A berlini fal a Nyugat-Berlint körülvevő határépítmény volt Kelet-Berlin és az NDK területén 1961 és 1989 között. Létezésének szűk három évtizede alatt a fal egyre kifinomultabb, a szökést szinte teljesen lehetetlenné tevő határzárrá alakult át. A fal lebomlása nemcsak Németország egyesítésének, de a hidegháború befejezésének is szimbólumává vált. A bontási munkálatokkal 1990. november 30-ra végeztek. Mindössze 6 szakasz maradt meg, ezek emlékműként ma is állnak, mementóként az utókornak. A fal leghosszabb még fennálló darabját a berlini East Side Gallery-ben lehet megnézni, ahol 1990 tavaszán nemzetközi graffiti galériát hoztak létre.

Berlin látnivalók

Brandenburgi kapu

A Brandenburgi kapu Berlin, sőt egész Németország jelképe, legismertebb látnivalója, amely nem csak az útikönyvek alapszereplője, de a német 10, 20 és 50 centes euróérmék hátoldalára is ez került. A 26 méter magas klasszicista kapu 1788–1791 között épült. Akárcsak a fal, a brandenburgi kapu is a megosztottság jelképe volt, majd 1990 óta Németország és Európa újraegyesítésének szimbóluma lett.

Berlin látnivalók

Múzeum-sziget

A Spree folyón található sziget a Porosz Királyság idején vált a művészettörténet berlini központjává. 1830 és 1930 közt öt múzeum épült itt: az Altes Museum, a Neues Museum, a Régi Nemzeti Galéria, a Bode Museum és a Pergamonmuseum. 1870-ben, amikor még csak az Altes és a Neues múzeum állt itt, már Múzeum-szigetként hivatkoztak a területre.

A Pergamonmuseum és a Neues Museum 12 eurós jeggyel, míg Régi Nemzeti Galéria, az Altes Museum és a Bode Museum 10 eurós jeggyel látogatható. Ha mind az ötöt fel szeretnéd keresni, megéri megvásárolni a kombinált jegyet 18 euróért.

Berlin látnivalók

Sony Center

Berlin új látnivalói közül a Potsdamer Platzon található Sony Center a leglátványosabb. A Sony támogatásával épült szórakoztatóközpont olyan intézmények otthona, mint a Berlini Filmmúzeum, a berlini Legoland, de éttermek, üzletek és egy IMAX mozi is helyet kapott itt. Nagyon fotogén a  kupolás tetőszerkezet, különösen sötétedés után – a fényjáték abszolút instagramra született:-)

Berlin látnivalók

Molecule Man

Ha már modern látványosság, említsük meg Berlin egyik legprogresszívebb szobrát is. A Spree folyóban emelkedik Jonathan Borofsky 30 méter magas alkotása, a Molecule Man. Érdekesség, hogy alig pár percnyi sétára innen, a Treptower parkban található a Berlin felszabadítása közben elhunyt katonáknak emelt hatalmas szovjet emlékmű. Itt érintett meg először az az érzés, milyen természetesen fér meg együtt a múlt és jövő Berlinben – meghagyták a más országokban lerombolt, vagy szoborparkba száműzött mementóját az múltnak és mellé emeltek egy modern alkotást.

Berlin látnivalók

Deutsches Technikmuseum

Nagy reményekkel indultam a technikai múzeum felé, mert az ilyenekben gyakran szuper interaktív játékok vannak, a műfaj nagyágyúja szerintem San Francisco Exploratoriuma. Berlinben ez a gyűjtemény sajnos nem ilyen, hanem hagyományos kiállításokból áll, amit én hamar meguntam. Csak az a szárny volt számomra érdekes, ahol a régi mozdonyokat és vasúti kocsikat állították ki, mert azok mindig imádnivalóak.

Berlin látnivalók

Game Science Center

Amit nem találtam meg az előző helyen, arra bukkantam ebben a kicsi, de jópofa gyűjteményben. Mindössze három terem, de itt véleményem szerint sokkal több időt el lehet tölteni a családoknak. Néhány játéknál még én is leragadtam, például annál, ahol a szemünk mozgásával tudjuk kilőni a földünket megtámadó idegen kisbolygókat. Bár eddig soha nem érdekeltek a lövöldözős játékok, de ezt nehezen tudtam otthagyni.

Berlin látnivalók

Museum für Kommunikation

A technikai múzeumhoz hasonlóan ez is picit csalódás volt – nagy épületben viszonylag kevés érdekes látnivaló. Maga az épület és a belső hatalmas aula igen látványos, de azt jegyváltás nélkül is meg lehet nézni.

Berlin látnivalók

DDR-Wachturm am Potsdamer Platz

Az előbbinél sokkal autentikusabb és kevésbé kommersz NDK élményt nyújt az egykori NDK őrtorony.  Ilyenből a város megosztottsága idején 200 állt a senki földjén, és mindegyikben két katona kémlelte napi 24 órán át a környéket: egyik kelet felé nézett, nem akar-e valaki átszökni, a másik pedig a nyugati irányt figyelte, nem indul-e valami ellenséges akció. A két katonát folyamatosan rotálták és minden ötödik beépített titkos ügynök volt, úgyhogy fel se merülhetett bármiféle ügyeskedés.

Az 1966-ban felhúzott tornyok áldozatul estek a sietős építkezéseknek és csak ez az egy maradt fent a Potsdamer Platz mellett.  Egy önkéntesekből álló szervezet tartja fenn, így jó helyre megy az a 3.5 euró, amit a toronyba mászásért kérnek.

Berlin látnivalók

Designpanoptikum – surreales Museum für industrielle Objekte

Berlinben az egyik kedvenc programom ennek a pihent agyú gyűjteménynek a felkeresése volt. Már maga a tulajdonos egy az ott kiállított szürreális élmények közül.  A 90-es évek elején Moszkvából egy kis szatyorral Berlinbe emigrált művész maga vezeti körbe az érdeklődőket különös gyűjteményében. Folyamatosan magyarázza sajátos meglátásait korunk művészetéről és sokszor tényleg a fején találja a szöget.

Amennyire a csapongó és hadaró magyarázatából ki tudtam venni, nem igazán szívleli, amikor egy tárgyért jóval több pénzt adunk, mint amit funkciója alapján érdemes lenne – például egy luxus óráért vagy egy műanyag Panton székért. Ugyanakkor nem érti, miért nem csapott le senki az Ebay-en egy régi, valamikor fogászatban használatos érzéstelenítő készülékre, amikor az csak 1 euró volt és szerinte gyönyörű:-) Rajong a régi tárgyakért, melyekben nem az volt az elsődleges szempont, hogy menő legyen, hanem a használhatóság – mint mondta, régen a porszívóknak ugyan nem volt aerodinamikus külseje, de rendesen felszívták a port.

A kiállítással ezekre a régi tárgyakra igyekszik felhívni a figyelmet, hogy becsüljük meg őket, és gondolkodjunk ez azon, ma milyen szempontjaink vannak a vásárlások során. Ha kicsit el akartok szakadni a tömeges turistaprogramoktól és szeretitek a bizarr dolgokat és figurákat, érdemes felkeresni!

Berlin látnivalók

Kinemathek

A régi filmek szerelmeseinek kihagyhatatlan kiállítás. Poszterek, levelek, rengeteg fotó, filmrészletek, elsősorban a weimari köztársaság korszakából.

Berlin látnivalók

Panoramapunkt

Az egyértelmű volt, hogy felmegyek valamelyik kilátóra, a kérdés csak az volt, melyikre. Első gondolatom a TV torony volt az Alexanderplatzon, mégiscsak híres jelképe a városnak. De aztán utána olvastam egy kicsit a tripadvisoron, és az értékelésekből nyilvánvaló lett, hogy én ott totál frusztrált lennék: nincs ugyanis nyitott része, csak ablakon keresztül lehet fotózni, ráadásul azok elég koszosak. Így a másik lett a nyertes, a Panoramapunkt. Ugyan nem annyira magas, de ez is abszolút központi és jóval olcsóbb (a jegy ára 7.50 euró, míg a TV toronyba 17.50). A lift irtó gyors, mindenkinek bedugult a füle. Fent elég cúgos az idő, de én örültem, hogy nyitott a terasz, mert így azért sokkal jobban lehet fotózni.

Berlin látnivalók

Unité d’Habitation / Corbusierhaus

És végül egy csemege az építészet szerelmeseinek. Nemrég lett a világörökség része Le Corbusier svájci-francia sztárépítész és várostervező építészi munkássága, méghozzá három kontinens hét országában található épületei. Tavaly már meglátogattam egyet Stuttgartban, de most Berlinben is felkerestem egy általa tervezett, óriási lakótelepi házat.

Eléggé kiesik a belvárosból, de S-Bahnnal könnyen megközelíthető. Az S5-ről az Olympiastadion megállónál kell leszállni, és ott van rögtön, látszik is már a peronról. A bejárat nyitva van, így fel lehet menni megnézni az emeleti folyosókat, illetve a földszinten egy kis kiállítást is találni.

Berlin látnivalók

Berlin látnivalók

BERLIN PRAKTIKUS INFORMÁCIÓK

Érkezés

A Tegel reptérről gyorsan és olcsón be lehet jutni a városba, semmi szükség taxira. Egy TXL jelzésű busszal lehet elérni a Hauptbahnhof metróállomást vagy az Alexanderplatzot, ezekről az állomásokról pedig sokfelé van csatlakozás.

A Schönefeld repülőtérről is van tömegközlekedés a központba- az R7 jelzésű vonat egyenesen bevisz az Alexanderplatzra.

Mikor menjek Berlinbe?

Berlin ugyanúgy egész éves desztináció, mint Budapest, mindig van mit csinálni. Az időjárással kapcsolatban egyszerű a dolgod: a budapesti hőmérsékletből vonj le 2-3 fokot és az időjáráshoz adj hozzá némi esőt. Városnézésre tehát kora tavasztól késő őszig alkalmas az idő, de a nyári iskolai szünet idejét a tömeg miatt jobb elkerülni.

Étkezés

Az általam felkeresett éttermekről egy külön bejegyzést írtam, ezt megtalálod: ITT.

Berlin

Közlekedés

Berlinnek nagyon jó a tömegközlekedése, a járatok tiszták, gyakran közlekednek, hamar kiismerhetőek.

Három tarifazóna van: AB, BC és ABC.  Az AB a városhatárig, terjed, az ABC az agglomerációba is, beleértve Potsdamot (a BC turistáknak értelmetlen, mert az pont a városmagot nem foglalja magába). Jegyárak: ITT, S-Bahn, U-Bahn térkép: ITT

Mivel a látnivalók eléggé szóródnak, naponta valószínűleg többször kell majd metrózni, buszozni, így érdemes bérletet venni. Az egynapos, mindenre jó jegy az AB zónába 7 euró, a hetijegy 30 euró. Érdekesség, hogy a napijegyben három gyerek utazása is benne van, 14 éves korig.

Léteznek olyan kártyák is (Berlin Welcome Card), amelyek a tömegközlekedés mellett a múzeumokban is kedvezményre jogosítanak. Ezekből sokféle van, és érdemes mindenkinek felmérni, hány múzeumba készül, hogy megéri-e ezt megvenni. Tarifatáblázat: ITT.

Mobilra letölthető a BVG Fahrinfo Plus alkalmazás is. Ez inkább tájékozódni jó, hova milyen vonalon tudsz eljutni- Néhány napos látogatás miatt macerás azon vásárolni a jegyet (regisztráció, kártyás fizetés, stb), egyszerűbb az automatákból.

A metrókon, vasutakon lehet bicajt is vinni, erre külön kialakított részek vannak. MOL Bubihoz hasonló rendszert nem láttam, de aki akar bicajt bérelni, az interneten rengeteg erre szolgáló lapot talál.

További programok

Nagyon jó kis oldal a Top 10 Berlin, itt lehet például kifejezetten gyerekeknek szóló kiállításokat, programokat keresni. Vannak listák számos más témában, a legjobb futóterepektől a gyertyafényes vacsorákon át a legjobb indiai büfékig.

Szállás

Én az utóbbi években mindig épp a világ legnagyobb turisztikai vásárának (ITB) idején voltam kint, amikor kiállítók tízezrei özönlöttek a városba a szokásos turistatömegen felül, így a hotelárak az egekbe szöktek. Erre az időre az airbnb-n foglaltam szállást, külvárosi részen. Nem kell ettől félni, mert vonattal vagy metróval 20 perc alatt bent lehet lenni a városban, és jóval olcsóbban lehet akár önálló lakást is találni.

Nyáron itt is csúcsszezon van, úgyhogy erre az időszakra érdemes jó korán lefoglalni a szállást, különben csak a nagyon drága, illetve vacak helyek maradnak.

Vásárlás

Az üzletek hétfőtől szombatig vannak nyitva, a nagy plázák gyakran este 9-ig. Vasárnap a legtöbb bolt zárva tart (kivéve minden évben nyolc kijelölt vasárnapot, ezek listája: ITT).

Berlin látnivalók

Wifi

A reptéren van egy óra ingyenes wifi, a „Free Airport WiFi Telekom” hálózatra kell csatlakozni. Sok metróállomáson is van ingyenes wifi, itt a „BVG WiFi” hálózatot kell keresni. A belváros közterein is el lehet csípni kapást a „”Free WiFi Berlin”-re csatlakozva. Hotspot lista: ITT.

Berlini bejegyzések a blogon

Berlin – látnivalók és praktikus információk

Hol együnk Berlinben?

Öt különleges, izgalmas program Berlinben

Berlin bauhaus emlékei

Még sok-sok német írás itt:

Németország – régiók és látnivalók

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes „közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)